Son dakika İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Artık izin verilmeyecek! Kapatılıyor!

Son dakika İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Artık izin verilmeyecek! Kapatılıyor!

Gelen bir son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri" konulu gönderilen genelgeye göre salgınla mücadele için alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde çalışan işletmelerin kapatılacağı ifade edildi.

Bakanlık 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, gece kulübü olup ruhsatına tali faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyecek. Genelgeyle ilgili detaylar haberimizde..

TESPİT EDİLEN İŞLETMELER KAPATILACAK

Gönderilen genelgeye göre 15 Mart 2020 tarihinden önce ruhsatı gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan ve bu tarihten sonra ruhsatını kafe, restoran, lokanta olarak değiştirenlere yönelik denetimler yoğunlaştırılacağını ve bu denetimlerde salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmelerin kapatılacağını açıkladı.

RUHSATLANDIRMA İŞLEMİ YAPILMASI GEREKİYOR

Genelgede, bu kapsamda; ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusunu değiştirerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılması gerektiği belirtildi.

Son dakika İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Artık izin verilmeyecek! Kapatılıyor!

15 MART 2020 TARİHİ İTİBARİYLE

Valiler ve kaymakamlar tarafından, 15 Mart tarihi itibariyle faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup belediye ve il özel idarelerine müracaat eden, bu tarihten sonraki eski ruhsatını iptal ederek yeniden ruhsat almak suretiyle ana faaliyet konusunu değiştiren ya da ruhsatına talî faaliyet konusu ekleyen işyerlerinin listeleri belediyelerden ve il özel idarelerinden alınacak. Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup sonradan ilgili yerel yönetime müracaat ederek ana faaliyeti değiştiren işyerlerine yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

Son dakika İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Artık izin verilmeyecek! Kapatılıyor!

İŞLEM YAPILACAK

Bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmeler, ilgili genelgeler çerçevesinde derhal kapatılacak ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3’ncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılacak.

ÇALIŞMALARINA MÜSAADE EDİLMEYECEK

Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına talî faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyecek.

Vali/Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak.

Son dakika İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Artık izin verilmeyecek! Kapatılıyor!

ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler