Son Dakika: Mevlüt Çavuşoğlu'ndan FETÖ'nün İadesi İle İlgili Yeni Açıklamalar

Son Dakika: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 25.07.2016, 11:26 25.07.2016, 11:30
Son Dakika: Mevlüt Çavuşoğlu'ndan FETÖ'nün İadesi İle İlgili Yeni Açıklamalar

FETÖ'nün iadesi ile ilgili olarak Mevlüt Çavuşoğlu habertürk televizyonuna açıklamalarda bulundu. Mevlüt Çavuşoğlu : "Bu darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğu açık ve net, bizdeki belgelerde de net. Aslında bunu tüm dünyada biliyor, bilmemeleri de mümkün değil . Ama tabiki hukuki olarak belgelerin de tamamlanması gerekiyor. FETÖ'nün geçiçi olarak tutuklanması ile ilgili (4 ayrı suçtan) taleblerde ABD'ye iletilmiştir. Ayrıca bizim aramızda Adli yardım anlaşması var, bu anlaşma çerçevesinde de , bu 4 dava ile ilgili iade talebimimizi de Adalet Bakanlığı hazırladı. Biz bu belgeleri 20 Temmuz 2016 tarihinde Adalet Bakanlığı'mızdan aldık, ertesi sabah ABD büyükelçiliğine gönderdik, onların onayı gerekiyor. 22'si sabahı özel kuryeyle ABD'ye gönderdik ve ulaştık. Darbe girişimi ile ilgili delilleri de Adalet Bakanlığımız hazırlıyor, ifadeler var, belgeler var  bunları da toparlıyor. Dosya hazır edildikten sonra, dosyayla beraber hem dosyayı iletmek, hemde bu konuda ABD'deki muhattaplarımızla görüşmek için bir ziyaret planlıyoruz.

Çünkü bu işin hem hukuki boyutu var, hemde siyasi boyutu var ikisini birden yürütmemiz lazım. Biz özellikle 2013 Aralık ayından bu yana, başta Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere ABD'den bu terörist başını bize iade etmelerini istedik. Şimdi hem hukuki hem siyasi boyutuyla, son darbe girişiminden sonra çalışmalarımızı hızlandıracağız yoğunlaştıracağız. Bizim ABD'den isteğimiz son derece NET ! Bu kişiyi bize iade edecekler. Biz bu zamana kadar işbirliği yaptık. Kaçma teşebbüsü içinde de olabilir, başka ülkelere de kaçmak isteyebilir." dedi.

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (0)