Son Dakika: Osmaniye'de Kuduz Alarmı !

Osmaniye-Düziçi'nde kuduz olduğu tespit edilen köpeğin tırmaladığı 100 kişi karantinaya alındı. Detaylar...

GÜNDEM 20.09.2016, 13:15 20.09.2016, 13:21
Son Dakika: Osmaniye'de Kuduz Alarmı !
Osmaniye-Düziçi'nde kuduz şüphesi taşıyan bir köpeğin kafatası numunesinin Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderilmesinin ardından kuduz olduğu tespit edildi. Kuduz olduğu tespit edilen köpeğin tırmaladığı 100 kişi karantinaya alındı.

Osmaniye Valiliği yaptığı açıklamada, kuduz olduğu tespit edilen köpeğin ısırdığı ve tırmaladığı kişilerin karantinaya alındığını açıkladı.

Köpek tarafından ısırılan kişiler ve yakınları tedavi edilmek üzere Düziçi Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Daha önceden de kuduz tedavisi gören kişilerin de bu hastanede yattıkları ortaya çıktı. Kuduzun ciddi boyutlara ulaşmaması için beldeden gelenlerin aşılanmasına karar verildi.

Osmaniye'de kuduz şüphesine ilişkin alınan önlemler şöyle açıklandı:
“Kuduz köpeğin ısırdığı 6 büyükbaş hayvan, veteriner hekimler kontrolünde, 3 metre derinliğinde çukura kireç dökülerek ve tüm tedbirler alınarak imha edildi. Kuduz köpek tarafından ısırılan ve kurbanda kesildiği tespit edilen bir küçükbaş hayvanın ise tüm etleri imha edilmiş, kurban etinin çekildiği kıyma makinesine el konulmuş, kıyma makinesini kullanan diğer vatandaşlar da hastaneye yönlendirildi. Köpeğin temas ettiği tüm bölgeler belirlendi ve dezenfekte edildi.”

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)