Son Dakika! Türkiye İle ABD Arasındaki Vize Krizinin Nedeni Belli Oldu

Türkiye ile ABD arasındaki vizelerin karşılıklı olarak durdurulmasının nedeni ortaya çıktı. Peki krize neden olan isim kim? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

GÜNDEM 09.10.2017, 10:25 09.10.2017, 12:01
Son Dakika! Türkiye İle ABD Arasındaki Vize Krizinin Nedeni Belli Oldu

Türkiye ile ABD arasındaki vizelerin karşılıklı olarak durdurulmasının nedeni ortaya çıktı.

Casusluk İddiası Krize Neden Olmuş

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ'den tutuklanmasının ardından gerginlik artmaya başladı ve bu gerginlik krize neden oldu.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Başsavcılığı tarafından alınan karar ile dün ABD Konsolosluğu ile Türk emniyet birimlerinin koordinasyonunu sağlayan kişi hakkında verilen gözaltı kararı sonrası kriz büyüdü. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluğa sığındığı değerlendiriliyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre ise, ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un FETÖ’cü polis şefleri ile ABD’ye seyahat ettiği tespit edildi. Topuz’un başkası adına kayıtlı telefon hattıyla sahte delil ve ses kayıtlarının yurt dışına çıkarılmasında FETÖ mensuplarıyla irtibatlı olduğu ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Mehmet Topuz'un irtibat halinde bulunduğu, FETÖ mensubu polis şefleri dışında darbe girişimine katılmaktan tutuklu eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Albay Gürcan Secan ile darbe toplantılarına katılan İstanbul İl Jandarma Komuan Yardımcısı Yarbay Oktay Akkaya ile de irtibatı ortaya çıktı.

Herkesin Vurulması Emrini Verenle Görüşmesi Olmuş

Ayrıca Mehmet Topuz'un 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Başkent'te ‘Darbeye direnen herkesin vurulması ve silahların teslim edilmemesi’ gibi talimatları verdiği FETÖ'cü Zeki Taşkın ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Mehmet Topuz'un telefon kayıtlarını incelemeye alan savcılığın açıklamasında, Topuz'un FETÖ mensubu 121 kişi ile iletişim halinde olduğunun tespit edidiği bildirildi.

Firari Savcı İle 2 Kez Görüşmüş

Mehmet Topuz'un evi ve digital materyalleri incelemeye alındıktan sonra ortaya çıkan sonuçta, 15 Temmuz darbe girişiminde üst düzey yetkilerle irtibatta olduğu ortaya çıktı. Firari savcı Zekeriya Öz ile de görüşmesinin olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca Zekeriya Öz ile iki defa görüşmesinin olduğunu ve bu operasyonları ABD ve Türk polislerinin ortak operasyonları ile ortaya çıktığı belirtildi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)