Sosyal Medya Kullananlar Dikkat! Bunları Paylaşanlara Ağır Cezalar Geliyor

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edilmesiyle beraber sosyal medyada kullanıcılarına da ağır cezalar geleceği ortaya çıkmış oldu. Peki hangi şartlarda ceza yaptırımı uygulanacak? İşte merak edilenler.

GÜNDEM 08.11.2018, 10:15
Sosyal Medya Kullananlar Dikkat! Bunları Paylaşanlara Ağır Cezalar Geliyor

Teleziyonda yer alan programlarda filmler ve dizilerin yanı sıra müzik kliplerinde bunların yanı sıra reklam ve tanıtım filmleri ile sinema ve tiyatro gösterilerinde internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılmayacağı bildirildi.

Buna göre sağlık, eğitim ve öğretim ile kültür ve spor hizmeti sağlanan yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünü satışı yapılamayacak.

Tütün ürünlerinin paketlerinin yanı sıra nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65'den yüzde 85'e çıkarılacağı açıklandı.

Bu yapılacak olan uygulama ile beraber tek tip olarak tasarlanan sigara paketleriyle alakalı olan hususların Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenleneceği ifade edildi.

YASAKLARA UYMAYANLARA CEZA VAR

Yasaklara uymayanların 5 bin liradan 20 bin liraya kadar para cezasına mahkum edileceği ifade edildi.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, 7 ay içinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun'un kuralları ve yasakları düzenleyen maddesine uygun olması düzenlenecek.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)