24 Ekim 2018 Çarşamba 15:30
Sözleşmeli Öğretmenlerin Aile Birliği İçin MHP'den Kanun Teklifi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı yaptığı açıklamalarında Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifi sunduklarını ifade ederek tekliflerin içeriğinin seçim vaadi olarak beyan ettikleri konular olduğunu vurguladı.

Mustafa Kalaycı açıklamalarının devamında kamu kurum ve kuruluşlarında aynı yerlerde ve hizmetlerde aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olması nedeniyle çalışanlar arasında idari, mali ve sosyal haklar yönünden birçok farklılık bulunduğunu ifade etti ve bu tür uygulamalar sonucunda kamuda görevleri ve nitelikleri aynı olmasına rağmen farklı statülere sahip çalışanlar arasında ücret adaletine ve sosyal eşitliğe ulaşmanın imkansız hale geldiğini vurguladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU SORUNU

Tüm bunların yanı sıra Mustafa Kalaycı açıklamalarında Milli Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde sözleşmeli öğretmen alımlarının yapıldığı ifade etti. Ayrıca Kalaycı, devletin kadrolu öğretmen istihdam edemez duruma düşmesi ve bu açığı karşılamak üzere, yeni sorun ve eşitsizlikler yaratacak şekilde sözleşmeli öğretmenliği kesin istihdam şekline çevirmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Devletin en asli görevlerinden birinin aile birliğinin korunması olduğunu ifade eden Mustafa Kalaycı, eş durumu nedeniyle yer değiştirme hakkının bulunmamasının ailelerin parçalanmasına, Anayasa'nın 41. maddesinde düzenlenen ailenin korunması ve çocuk haklarının kullanılmasının önüne geçilmesine neden olduğunu ifade etti.

Mustafa Kalaycı MHP olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sundukları 4 kanun teklifinde öğretmenlerin kadrolu olarak çalışması sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasının öngörüldüğünü ifade ederek aynı yerlerde ve hizmetlerde aynı işi yapan çalışanlar arasındaki eşitsizliğin giderilmesini ve kamu hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamanın amaçlandığını ifade etti.

Ayrıca Mustafa Kalaycı açıklamalarında "Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde yer alan ve kamuda kadro alamayan taşeron işçiler, 4/B'li, vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirilmesi amacıyla hazırlanan bu kanun tekliflerinin bir an önce yasalaşmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.

KAMUPERSONELİ.NET

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
inşallah 2018-11-11 19:01:58

İnşAllah yasalaşır. Yoksa yuvalar dağılacak