Süresiz Nafakaya Adil Çözüm Bulunacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tarafından süresiz yoksulluk nafakası ile alakalı olarak gelen şikayetleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin mevzuatlarını göz önüne alarak inceledi. Peki süreçte neler yaşandı? İşte detaylar.

GÜNDEM 16.10.2018, 10:54 Kerim Solak
Süresiz Nafakaya Adil Çözüm Bulunacak!

Karaman Ermenek yaşayan bir kişi iki yıl süren evliliğinden dolayı 37 yıldır nafaka ödediğini ifade etti ve bu konuyu şikayet ederek Meclis Dilekçe komisyonuna başvuruda bulundu.

H.T.'nin başvurusunu incelemeye alan komisyon ise konuyu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na sordu.

Hürriyet'in haberine göre; Diğer yandan Aile mahkemesi sıfatıyla Bursa Kestel Asliye Hukuk Mahkemesi Tür Medeni Kanunun'da yer alan "süresiz olarak" ibaresinin Anayasa'nın 2'nci, 10'uncu ve 41'inci maddelerine aykırılığı iptali için AYM'ye başvuruda buluundu.

Yapılan açıklamada ise;

Yoksulluk nafakasının amacı nafaka alacaklısını zenginleştirmek hedefinde değildir. Yoksulluk nafakasıyla boşanma sonucunda yoksulluk içerisine düşen eşin asgari yaşam gereksinimlerini karşılaması öngörülmüştür.

Yoksulluk nafakası uygulamasının süresiz olması Anayasa'nın aykırılığı iddiası kabul edilemez.

Aile mahkemelerince görülen boşanma davalarının bir kısmı ise nafaka yükümlüleri açısından mağduriyete yol açıtğı görülmeyecek bir durum olarak bilinmektedir.

Ancak Anayasa Mahkemesi'nin kararında süresiz olarak kanunumuzda yer almasının Anayasamıza aykırılığı bulunmadığına hüküm kılınmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ise Hukuk Müşavirliği ile konunun sıklık ile şikayete sebep olduğu için Adalet Bakanlığına bildirdi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (1)
MEHMET 10 ay önce
1 yil evli̇ kalmama rağmen 15 yila yakindir nafaka ödüyorum ve arada bir açtıkları nafaka artırım davaları ile avukatlık ücretlerini de saymıyorum. hemde ortada çocuk olmamasına rağmen.