Suriye'de çocuk evliliği rezaleti

Adana'da, Suriyelilerin 'çocuk evliliği' rezaleti ortaya çıktı... Halep'den Türkiye'ye gelen, 14 yaşında 8 buçuk aylık hamile olan kız çocuğunun, Suriye'de ailesi tarafından evlendirildiği ve Suriye'de çocuk evliliğinin yasak olmadığı ortaya çıktı. Hamile çocuğun eşi olduğunu söyleyen kişi, Suriye'de 12 yaşındaki kızların evlenmesinin yasak olmadığını söyleyerek kendini savundu.

GÜNDEM 18.12.2018, 16:31 18.12.2018, 16:49
Suriye'de çocuk evliliği rezaleti

Suriye'de 'çocuk evliliği' rezaleti Adana'da ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre olay, Adana Seyhan ilçesine bağlı Döşeme Mahallesi'nde meydana geldi. 14 yaşındaki kız çocuğu  yıl önce Fedi Hacyusuf (21) ile evlendirildi. Bir süre önce Halep'ten Adana'ya geldi. Mehli bugün rahatsızlanınca evlendirildiği kişi ile birlikte Adana Doğum Hastanesi'ne gitti.

Doktor kız çocuğunun kimliğine baktığında 14 yaşında olduğunu görünce muayene edip polise de haber verdi. Hastaneye gelen polis Türkiye'de 18 yaşından küçük kızların evlenmesi suç olduğu hamile çocuğu ve yanındakileri çocuk şube müdürlüğüne götürdü. 14 yaşındaki çocukla evlenen Fedi Hacyusuf (21) "Suriye'de evlendiklerini, orada 12 yaşından sonra evlenmenin serbest olduğunu Türkiye'deki yasaları bilmediğini" iddia etti. 

14 yaşındaki çocuk ise anne ve babasının kendisini evlendirdiğini belirtti. Fedi Hacyusuf ve ailesi hakkında adli işlem başlatıldı.

Yorumlar (0)