Suriye'deki Ateşkesin Garantörü Türkiye ve Rusya Olacak

Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşma ile bu gece başlayacak olan Suriye'deki ateşkesin garantörü Türkiye ve Rusya olacak.

GÜNDEM 29.12.2016, 17:52 29.12.2016, 18:03
Suriye'deki Ateşkesin Garantörü Türkiye ve Rusya Olacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova'da görüştü.

Suriye'de, Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde bu gece 00.00 itibarıyla uygulanmaya başlayacak ateşkes mutabakatının sağlandığını ifade eden Putin, anlaşmaya Türkiye'nin büyük katkı sağladığını vurguladı. 

Putin, "Kısa bir süre önce Moskova'da Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi. Bu üç ülke, Suriye'de barışçıl sürecin garantörlüğünü üstlendi." diyerek, varılan anlaşmaların kırılgan olabileceğini ve dikkatli takip edilmesi gerektiğini söyledi. 

Ateşkese katılan grupların bir an önce Astana'da görüşmelere başlamasının önemine de işaret eden Putin, ayrıca Savunma Bakanlığının önerisi üzerine Suriye'deki Rus askeri varlığının azaltılmasını kabul ettiğini açıkladı. 

Türkiye ve Rusya garantör
Rusya Savunma Bakanı Şoygu da Putin'e verdiği raporda, ateşkesin takibi konusunda Ankara ile irtibatın sağlanması için kırmızı hat kurulduğu bilgisini verdi. 

Şoygu, "Direktifiniz doğrultusunda Savunma Bakanlığı iki aydır Türkiye'nin arabuluculuğunda muhalif grup liderleriyle görüşmelerde bulundu. Görüşmelere yedi muhalif grubun önde gelen komutanları katıldı. Bu gruplar Suriye'nin merkezinde ve kuzeyinde büyük toprakları kontrolünde bulunduruyor." dedi.

Ateşkes mutabakatına Ahraruş Şam'ın aralarında bulunduğu yedi grubun imza attığını belirten Şoygu, "Bu, yaklaşık 62 bin silahlı muhalifi kapsıyor. Bu gruplar silahlı muhalefetin ana gücünü oluşturuyor. İki ay boyunca hangi grubun nerede bulunduğunu haritada üzerinde belirledik." diye konuştu. 

Anlaşma BM Güvenlik Konseyi'ne taşınacak 
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da muhaliflerle rejim arasında imzalanan üç belgenin, BM Güvenlik Konseyi'nde resmiyet kazanması için gerekli çalışmalara başladıkları bilgisini verdi. 

Lavrov, Türkiye ve İran ile yapılan çalışmalar neticesinde Astana'da görüşme hazırlıklarına başlandığını ifade ederek, "Görüşmelere bu aşamada Mısır'ı davet edebiliriz. İlerleyen aşamalarda Suudi Arabistan, Katar, Irak ve Ürdün'e de katılım daveti yapılabilir." değerlendirmesinde bulundu. 

Sergey Lavrov, ABD'de başkan seçilen Donald Trump göreve başladığında, ABD'nin de sürece katılmasını ümit ettiğini sözlerine ekledi. 

Kamupersoneli.net - ANADOLU AJANSI (AA)
Yorumlar (0)