Suriye sınırında terör koridoruna karşı ‘Barış Koridoru’ ifadesi kullanıldı!

Türkiye Suriye sınırında PKK/YPG’nin bir terör koridoruna izin verilmeyeceğini bir kez daha devlet kararı ile duyurdu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD’ye ya uzlaşırız ya da güvenlik bölgeyi kendimiz oluştururuz mesajının ardından Milli Güvenlik Kurulu’ndan da aynı kararlılığı yansıtan bir mesaj çıktı. Ancak devletin zirvesi güvenli bölge yerine ‘barış koridoru’ ifadesini kullanmayı tercih etti.

GÜNDEM 31.07.2019, 22:48
Suriye sınırında terör koridoruna karşı ‘Barış Koridoru’ ifadesi kullanıldı!

BARIŞ KORİDORU KURMAKTA KARARLIYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’30-35 km derinliğinde bir güvenli bölge oluşturmaya yönelik görüşmelerimiz sürüyor’’ demiş ve Milli Güvenlik Kurulu’ndan ‘’Suriye sınırımız boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri arttırması sebebiyle, sınır güvenliğimiz çerçevesinde, bölgenin tüm terör unsurlarının temizleneceği ve bütün gücümüzle bir ‘’barış koridoru’’nun inşası için gayret sarf edileceği hususunda ki kararlılığımız teyit edilmiştir’’ denildi. Türkiye’nin Suriye sınır boyunca oluşturulacak güvenli bölge kararlılığı Milli Güvenlik Kurulu bildirisine de ‘’barış koridoru’’ vurgusu ile girdi. Güvenli bölge denilmedi ama sınır boyunca oluşan otoriter boşluğuna dikkat çekilirken ilk kez barış koridoru ifadesi kullanıldı. Güvenli bölge yeri barış koridoru kullanılmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘’Türkiye Ortadoğu politikasında kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Barış koridoru da olabilir, özel bir bölge de olabilir…’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’ABD ile güvenlik bölge oluşturmaya yönelik görüşmeler ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın, biz Fırat’ın doğusunda ki terör koridorunu paramparça etmek de kararlıyız’’ demişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da ABD ile ortak noktada buluşulmaması halinde Türkiye’nin tek başına bir güvenlik bölge oluşturulacağını ABD’li mevkidaşına iletmişti. Türkiye’nin tek taraflı adımı dillendirilirken, tüm bu açıklamaların ardından MGK bildirisinde yer alan ‘’Barış Koridoru’’ ifadesi dikkat çekti.

SURİYE ÇALIŞTAYI ÇAĞRISI

Erdoğan ‘’Güvenlik bölge oluşturmak için de bir yerlerden izin almamıza ihtiyacımız yok. Biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmesini biliriz’’ ifadelerine karşı Kemal Kılıçdaroğlu ‘’biz Suriye sorununu masaya yatırmak istiyoruz. Bütün taraflar olmalı orda. Hep beraber Türkiye’de bir Suriye Çalıştayı yapmak zorundayız’’ diye çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısı, Ankara’nın kararlılığı, ABD’ye iletilen sıcak mesajlar… Beştepe son dönemde en kritik MGK toplantısını yaptı. Toplantıda sadece Suriye sınırı değil, Kuzey Irak’a yönelik operasyonlar da masadaydı.

‘’PKK terör örgütüne karşı Irak'ın kuzeyinde pençe-1 ve pençe-2 harekatlarının başarıyla yürütüldüğü, operasyon yapılan bölgeler tamamen temizlenene kadar terörle mücadele harekatlarımızın devam edeceği önemle vurgulanmıştır’’ Bildiride PKK’nın Suriye kolunun sözde yöneticilerinin kırmızı bültenden çıkarılması ve FETÖ üyesi bazı teröristlerin kırmızı bültene alınmamasından duyulan rahatsızlık dile getirildi.

ABD ile yaşanan F-35 ve S-400 krizinin ateşi ise henüz düşmedi. Bildiride yer almadı ama NATO ve ikili anlaşmalara dikkat çekilerek, Türkiye'nin taahhütlerine ve sorumluluklarına riayet ettiği vurgulandı. Müttefiklerimiz den de aynı hassasiyeti bekliyoruz dendi. Doğu Akdeniz için ayrı bir parantez açılarak ‘’Doğu Akdeniz'deki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik bölge barışı ve istikrarını esas alan iş birliğinin gelişimine katkıda bulunan kararlı ve ilgili tutumumuzun sürdürülmesinin hayati önem ettiği kaydedilmemiştir’’ denildi. Doğu Akdeniz, Fırat’ın Doğusu için operasyon hazırlığı, güvenli bölge ve MHK bildirisinde giren barış koridoru ifadesi… Sıcak mesajlar verirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli buluştu. Hem MGK kararları hem de seçim sonuçları masadaydı. Görüşme talebi Cumhurbaşkanlığından geldi. Erdoğan Bahçeli’yi evinde ziyaret etti.

Yorumlar (0)