Sürücüler Dikkat! Trafik Cezalarında Yeni Dönem Başladı!

26 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun detaylarına göre trafik cezalarında yeni döneme Resmi olarak girildi. İşte cezalara yönelik olarak tüm detaylar sitemizde.

Sürücüler Dikkat! Trafik Cezalarında Yeni Dönem Başladı!

Resmi Gazete'de yayımlanan kanunun detaylarına göre hız sınırlarında "yüzde 10- 30" ile "yüzde 30 ve üzeri" olarak uygulanan iki kademeli yaptırıma "yüzde 50'den fazlası" olarak yenisinin eklendiği belirtildi.

HIZ SINIRI

Ayrıca yapılan düzenleme kapsamında hız sınırını yüzde 10 ile 30 aşanlara 235 Türk Lirası, yüzde 30 ile 50 üzerini aşanlara 488 Türk Lirası ve yüzde 50'den fazlasını aşanlara ise 2 Bin Türk Lirası ceza kesilecek.

DRİFT

Toplum içerisinde "sıfır çizen" veya "lastik yakma tabiri" olarak ifade edilen "drift" durumlarında ise 5 bin 10 Türk Lirası idari para cezası kesilecek ve sürüc belgesi 60 gün süre zarfı göz önüne alınarak el konularak.

Bu kişilere, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi iade edilebilecek.

ÇAKAR, SİREN

Aracında sivil olarak "çakar" "lamba" "siren" veya "ışıklı ve sesli cihazlar" bulunduranlara yasak uygulanacak ve bunu yapanlara 1002 Türk Lirası ceza verilecek.

ABARTI EGZOZ

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişiklikten dolayı gürültü çıkaranlara ise 1002 Türk Lirası idari para cezası kesilecek.

Ayrıca aynı kapsamda araçların egzozunda yapılan değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

MUAYENE CEZALARI

Muayenesiz araçların trafikte kullanımını engellenmesi amacıyla 108 lira olarak uygulanan idari para cezası 235 Türk Lirasına çıkarıldı.

Diğer yandan v-erilen süre sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile ''emniyetsiz'' raporu verilen araçlarla trafiğe çıkanlara 488 lira cezası kesileceği açıklandı.

KIRMIZI IŞIK

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgelerine el konulacak. Seyir halinde cep telefonu kullananlara 235 lira ceza verilecek.

Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullananlara verilen 108 lira olan idari para cezası 235 liraya çıkarıldı.

Kanunla birlikte araç sürücülerine durarak yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu getirildiği açıklandı.

Sürücüler, yaya veya okul geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlamak zorunda.

Bu kurala uymayan sürücülere kesilen para cezasının 235 liradan 488 liraya çıkarıldığı açıklandı.

Ayrıca yayaların, geçişlerde araçların hız ve uzaklığını göz önünde bulundurma yükümlülüğü de kaldırıldı.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE