Alexa
15 Kasım 2017 Çarşamba 15:20
Tapu Çalışanlarına Yeni Unvan Verilmesi Hedefleniyor
Kamu Personeli

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce düzenlenen programda tapu çalışanlarının unvanlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Ankara 1. Bölge Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Semineri programına katılan Genel Başkan Tufanoğlu, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek toplu sözleşmede hedeflerinin tapu çalışanları için yeni unvan kazanmak olduğunu kaydetti.

Önemli Kazanımlara imza Atıldı

4. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde kamu çalışanlarının mali ve sosyal hakları belirlendi. Söz konusu sözleşmeyle elde edilen kazanımlara değinen Tufanoğlu; “Hizmet kolumuzda çok önemli kazanımlara imza attık ancak Tapu ve Kadastro çalışanları için ayrı parantez açarsak memurlarımızın nefes almasını sağlayacak kazanımlar elde ettik” ifadelerine yer verdi.

Kadastro Tazminatı Tekrar Kazanıldı

Genel Başkan Tufanoğlu, 4. Dönem Toplu Sözleşmesi sürecinin tek başına değerlendirildiğinde anlaşılmayacağını aktardı. 

Bayındır Memur-Sen’in önemli toplu sözleşme kazanımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Genel Başkan Tufanoğlu; “1.Dönem, 2.Dönem ve 3. Dönem toplu sözleşmelerini de ekleyecek olursak özellikle 2012 yılında 666 sayılı kanun hükmünde kararnameyle kaldırılan kadastro çalışanlarımız için kadastro tazminatımızı tekrar elde ettik. Bir kadastro çalışanı için bu ortalama 400 liraya tekabül ediyor. Bunun yanında 2. Dönem toplu sözleşmede medeni kanunun 1007. maddesindeki süre sınırlamasını esneterek 10 yıla çektik. 

Fazla Mesai Ücretleri Yeniden Kazanıldı

Yine 2012 yılında kaldırılan fazla mesai ücretini 11 bin 500 tapu çalışanı için 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle tekrar kazandık. Tapu çalışanlarımız aylık ortalama 150 lira fazla mesai ücreti alacak. Çok önemli gördüğümüz 2015 yılında elde ettiğimiz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne döner sermayeden karşılanmak üzere personel alımının önünün açılması geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girdi. Böylelikle bin 300 personel göreve başladı. Bütün bunlar Bayındır Memur-Sen’in önemli toplu sözleşme kazanımlarıdır” bilgilerini paylaştı.

Döner Sermayeden Karşılanacak

Genel Başkan Tufanoğlu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne döner sermayeden pay alınmasıyla ilgili; “5.Dönem toplu sözleşmede ana gündemimiz döner sermayeden pay almak olacak. Konuyla ilgili de genel müdürümüzle istişare ettik. Tapu müdürlüklerinde yapılan işlem adedine bakılınca bin 600’ün üzerinde rakam var. 

Bunlara puanlama oluşturulup kişi bazlı değil kurum bazlı yani müdürlük bazlı bir performansla değerlendirilmesi önerimiz var. Elde edilen gelirin döner sermayeden karşılanması gibi bir düşüncemiz var. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. İnşallah 2019 yılındaki toplu sözleşmede masaya getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Bilgisayar İşletmeni Unvanı

Tapuda yeni bir kadronun ihtisası konusunda değerlendirmelerde bulunan Tufanoğlu; “Tapu müdürlüğünde çalışan işlem yapan arkadaşlarımıza bilgisayar işletmeni unvanı verilirse toplu sözleşmede birçok kurumu ilgilendirdiği için tapu müdürlüklerine ekstra bir kazanım alamayız çünkü neredeyse her kurumda bilgisayar işletmeni var. Tapu müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızın yani kadronun ihtisas ettirilmesi lazım ancak böyle kalıcı bir çözüm bulabiliriz. Mesela özlük haklarını gümrük muhafaza memuruna eşitleyebiliriz. Önerdiğimiz bu yeni unvanı örneğin, ‘Tapu Muhafaza Memuru’, ‘Tapu Sicil Muhafaza Memuru’ veya ‘Tapu Uzmanı’ diye adlandırabiliriz. 

Bu unvan sayesinde maaş artacak buda yaklaşık 3 bin 500 ile 4 bin lira arasında tekabül ediyor.  Dolayısıyla yeni bir kadronun ihtisası çok önemli 2019’da öncelikli hedeflerimizden biri bu olacak bununda takipçisi olacağız. Ayrıca bir dahaki toplu sözleşmede medeni kanunun 1007. maddesindeki süre sınırlamasını daha da aşağı çekmek için çabalayacağız” açıklamasında bulundu.

‘Memurlar Memnun Olsun Diye Mücadele Ediyoruz’

Tapu çalışanlarını belirten Genel Başkan Tufanoğlu, memurlar memnun olana kadar mücadele edileceğini vurgulayarak; “Hazineye 10 katrilyona yakın sıcak para bırakan ve 1 milyara yakın döner sermayede parası olan yılda 25 milyon vatandaşın ziyaret ettiği ve vatandaş memnuniyeti anketlerinde yüzde 97’lere çıkan başka hiç bir kurum yok. 

Gittiğim illerde özellikle tapu müdürlüklerini ve kadastro müdürlüklerini ziyaret ediyorum çalışanlarımızın sıkıntılarını, dertlerini yerinde dinliyorum. Dolayısıyla bu kurumun çalışan memnuniyetsizliğinin de çok fazla olduğunu biliyoruz. Mücadelemiz memurumuz memnun olana kadar sürecek. Bu zamana kadar elde ettiğimiz kazanımların üzerine bundan sonrada inşallah yenilerini ekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.