Taşeron İşçiler Kamuya Alınacak ! İşte Tüm Detaylar...

Taşeron işçilerle ilgili düzenleme yıl sonuna kadar tamamlanacak. Bu kapsamda taşeronlar kamuya alınacak. Bu nedenler işçilerin alacakları ücretleri şirkete değil işçinin kendisine ödenecek.

GÜNDEM 24.09.2017, 09:44 Batuhan
Taşeron İşçiler Kamuya Alınacak ! İşte Tüm Detaylar...

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda Başbakan Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamalarında yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade etmişlerdi. 

Sabah'tan Hazal Ateş'in aktardıklarına göre konu ile ilgili olarak taşeron işçilere kadro konusunda seçeneklerden hangisine karar verileceği bu hafta yapılacak olan Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulunda görüşülecek ve karara bağlanacak.

Taşeron işçilere kadro düzenlemesinin 2018 yılına girmeden hayata geçirilmesi hedefleniyor. EKK'da da masaya yatırılacak taşeronlara yönelik alternatifler ve en çok merak edilen soruların yanıtlarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

GEÇİŞ İMKANI: Yeni statü sonrası da bulundukları yerde çalışmaya devam edecekler. Geçiş sürecinde yapılacak özel sözleşmelerde bu konu sözleşme altına alınacak.

TAŞERON SAYISI 720 BİN: Yeni sistem işçinin geçişini düzenleyecek. Düzenleme yardımcı işlerde çalışanları kapsayacak. Belli bir tarih konulacak ve ondan sonra ilk kez işe girenler düzenlemeden yararlanamayacak.

BELEDİYE ŞİRKETLERİ YOK: Belediyelerde asıl işveren yanında çalışan kişiler kapsamda yer alacak. Belediye şirketleri ise bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

DAVALARDAN VAZGEÇİLECEK: Kamu personeli olarak istihdam edilecek işçiler geçmişte açtıkları davalardan vazgeçecek. Kamuya özel bir maliyet getirmeyecek.

KAMU PERSONELİ STATÜSÜ: Memur değil kamuda çalışan personel statüsü alacaklar. Bu geçiş sonrası hem yasa hem de anayasaya göre memur, sözleşmeli personelin tabi olduğu toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar.

EMEKLİLİK YAŞI GEÇENLER: Sosyal güvenlik sistemine göre emeklilik yaşı geçenler yasal düzenlemeden yararlanamayacak. Mevcutta taşeronlar emeklilik konusunda 4A'lılarla aynı haklara sahip. Örneğin geçiş sonrası emekliliğe üç yılı kalmışsa 4A koşulu geçerli.

ARACI ORTADAN KALKIYOR: Mevcut uygulamada bu kişilerin taşeron firmadan aldığı aylığı devlet ödüyor. Firmalar kar payı alıyor. Çalışanların kamuya alınmasıyla aracı ortadan kalkıyor. Ücreti doğrudan çalışan alacak.

YASAL DÜZENLEME OLACAK: Yeni statünün mali, sosyal haklarını belirleyen düzenleme Meclis'e sunulacak. Farklı kanunlarda düzenlemeler yapılacak. Yasal düzenleme çıktıktan sonra hak sahipleri çalıştıkları kurumlara müracaat edecek. İşlemler bitene kadar taşeron firma yanında çalışmayı sürdürecekler. Süreç bitince doğrudan kamuda istihdam edilecekler.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (9)
Cevat 2 yıl önce
Yazık haksızlık olmasın kimséye
Kaptan 2 yıl önce
BELEDİYEDE TOPLU TASIMAYA YOKMU ACABA
Ömer 2 yıl önce
Belediye şirketleri yok derken ne demek istiyorlar acaba bile biri cvp verirse sevinirim
taşeron 2 yıl önce
bunlardan bir cacık olmaz kadro hep oyalamaca hepsi laf seçim öncesi masal uyutması hesapta veren yok nasılsa
ayfer 2 yıl önce
neden belediye şirketleri kapsam dışı?????onlar işçi değil mi?ne farkı var diğerlerinden?taşerona kadro diyorsaniz belediyeleri de bu kapsama almalısınız belediye çalışanlarını kapsam dışı yapmak ayrımcılıktır
Seda 2 yıl önce
Zabitalarin durumubnedir
kadro 2 yıl önce
arkadaş bi çıksın artık bekleye bekleye kütüğe döndük inşaalah kerkes alır kadro
Hüseyin 2 yıl önce
Belediyelere kadro gelmez ise 2019 seçimlerinde elbet bunlar milletin aklına gelecek....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın