TBM Başkanı Duman "1999 Öncesi İşe Girişi Olan EYT İçin Müjdeli Haber Çok Yakın!"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Meclisin açılması ile sorun çözülebilir gibi görünüyor. Detaylar haberimizde...

TBM Başkanı Duman "1999 Öncesi İşe Girişi Olan EYT İçin Müjdeli Haber Çok Yakın!"

Anamuhalefet Partisi CHP tarafından ortaya atılan ve tüm muhalefet partilerine yapılan çağrı yankılar uyandırmaya devam ediyor. 

EYT hakkında son dakika gelişmesi olarak lanse edilen gelişmenin ardından bir açıklamada Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman tarafından yapıldı. 

Yeni Tasarı Yasalaşırsa 1999 Öncesi İşe Girenler Hemen Emekli Olacak!

Emekli olmak için gereken diğer koşulları taşımasına rağmen yaş koşuluna takıldığı için emekli olamayan kişilerin yüzlerini güldüren yeni gelişme yaşandı. Ekim ayında açılacak olan TBMM için beklenen en önemli gündem maddesi EYT oldu. 

CHP daha önce EYT kanun teklifi veren tüm partilere seslenerek önemli bir açıklamada bulunmuş, içerisinde AK Parti'nin yer almadığı bir çözüm üreteceklerini söyleyerek meclisin açılış tarihine işaret etmişti. Eğer CHP ve diğer partiler sözünde dururlarsa EYT sorunu Ekim ayında çözülecek gibi görünüyor. 

TBM Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman konu hakkında yaptığı açıklamasında "Bu teklif Ekim ayında yasalaşırsa, erkek için 1993 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, kadın için 1998 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, gerekli olan 5000 ile 5975 gün aralığındaki hizmet prim günlerini tamamlamışlarsa, bu yasadan yararlanarak üç ay içinde yazılı başvuruda bulunmaları halinde emekli olabilecekler." diyerek müjde verdi. 

Kimler EYT İle Emekli Olabilecek?

EYT kanun teklifi bu şekilde meclisten geçirilirse bu durumda ilk SGK girişi 08/09/1999 ve öncesinde olan kişiler erkeklerde 25 yıl, kadınlarda ise 20 yıllık zorunlu hizmet süresi ve emekli olmak için gereken prim gün sayısı şartlarını taşıyorlarla emeklilik yaşı sınırlamasını beklemeden hemen emekli olma hakkı kazanacaklar. 

Kamupersoneli.net - Ankara

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 16:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tayfun
Tayfun - 9 ay Önce

01.09.1998 SGK başlangıcı pirim 6200 15.09.1981 doğumluyum bende faydalanabilirmiyim

Batu Göktürk
Batu Göktürk - 9 ay Önce

MHP nin yaptığı yasa anca bu kadar olur. Bu yasayla 98 yılında ise başlayan kadın 38 yasında emekli olur,buna karşın 1994 tılında işe başlayan erkek 60 yasında emekli olamaz. Bu kadar saçma bi yasa kabul görmez zaten.

Asir sen
Asir sen - 9 ay Önce

1996 02 01 girisliyim prim doldu banada olurmu

Mustafa Alper
Mustafa Alper - 9 ay Önce

Hayırlı olsun inşAllah

EYT Oğuzhan
EYT Oğuzhan - 9 ay Önce

Hadi hayırlısı İnşAllah! !!

yalan dolan oyalamaca
yalan dolan oyalamaca - 9 ay Önce

skp hükümeti kul hakkı yemeye alısmız halktan alır vermez bence...
bu eyt kanayan yara yapsaydı secimde yapardı ...burda ağlayıp oy verenlere yazıklar olsun

ümit verip
ümit verip - 9 ay Önce

seçim yatırımı bunlar 5 senedir söyleniyor hala yok