TBMM'de 3 Ay Askerliğe Geçiş Tamamlansın, Bedelli Askerlikte 21 Gün Kaldırılsın Talebi

Yeni tek tip askerlik sistemi ile ilgili son dakika gelişmesi. Askerlik sisteminin kabul edilmesi ve uygulamaya girmesi ile bedelli askerlikte 21 gün eğitim şartının kaldırılması talebi Meclis gündemine geldi. İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi tarafından ele alınan konuya dair detayları sizlerle paylaşıyoruz.

TBMM'de 3 Ay Askerliğe Geçiş Tamamlansın, Bedelli Askerlikte 21 Gün Kaldırılsın Talebi

İYİ Parti Kurucusu ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapmış olduğu konuşmasında askerlik sistemine dair konuları ele aldı. 

Tek tip askerlik konusunda verilen kanun teklifine dair değerlendirmelerini milletvekilleri ile paylaşan Feridun Bahşi konuşmasında ayrıca bedelli askerlik için 21 gün olarak belirlenen ve halen uygulamada olan eğitim şartının kaldırılmasını talep etti. 

TEK TİP ASKERLİK KONUSU

İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi, TBMM'de yapmış olduğu konuşmasında tek tip askerlik konusunda partisi tarafından verilen kanun teklifini hatırlattı. 3+6 ay formülü üzerinde hazırlanan yasa tasarısında herkesin 3 ay zorunlu askerlik 6 ay ise isteğe bağlı askerlik yapmasını öngörülüyor. 

Değerli arkadaşlar, yine, bilindiği gibi profesyonel askerliğe geçiş çalışmaları yapılmaktadır. Bu konuda da 3+6 eşittir 9 ay askerlik öneren yasa teklifimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna sunuldu. Bu teklifimiz yasalaşırsa ayrım yapmadan, askerlik çağına gelen tüm erkekler mecburi olarak üç aylık temel eğitim alacaklar. Kalan altı ayı ise isteyen asgari ücretten maaş alarak tamamlayacak, isteyen ise geri kalan askerlik süresi kadar asgari ücret tutarınca ücret yatırıp askerliğini tamamlamış sayılacaktır. 

21 GÜN BEDELLİ ASKERLİK EĞİTİM KONUSU

TBMM tutanaklarında yer alan konuşmasında İYİ Parti Kurucusu ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi ayrıca bedelli askerlik eğitimlerine dair açıklamalarda bulundu. Bedelli askerlik eğitim surecinin tamamlanmasının çok uzun süre alacağı vurgusunda bulunan Feridun Bahşi tüm bu sorunlardan kurtulmak için tek tip askerliğin biran önce yasalaşmasını istedi.

Bir başka konu ise bedelli askerlik konusu. Bu durum tam bir drama dönüşmüştür. 700 bini bulan müracaatın her celp döneminde alınanlarla eritilmesi yılları bulacak bir dramdır. Bu çocuklar bir an önce işlerini kurabilmek, hayatlarına yön verebilmek için açtığınız bu yola başvurmuşlardır ancak sonu gelmeyen bir beklemeye takılıp kalmışlardır. Gelen bilgilerden, birçoğunun psikolojik sorunlar yaşadığı anlaşılmaktadır. Kimi evliliğini, kimi iş hayatını beklemeye almıştır. Gelin, bu teklifimize destek olun ve askerlikte yaşanan tüm farklılıkları giderip tek tip hâle getirelim.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tsk
Tsk - 8 ay Önce

Kesinlikle kaldirilsin. Uzun donem yaptim. 21 gunde adam acemiligi atamiyor. Bunlar ne yapsin full zarar ziyan. Yok kiyafet yeme icme su elektrik vs. O yuzden 21 gun gecen sure maddi manevi zarar.

Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Aklıselim düşünebilen herkes 21 günluk egitimin gereksiz ve ülke ekonomisin bulunduğu bu durumda yük olduğunu kabul ediyor. Kesinlikle kaldırılmalı

gunduz
gunduz - 8 ay Önce

Ben 18 ay yaptim ama mantikli destekliyoruz

Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Yaa 21 gunu kalksin yada hemen alin yapalim bu yukten kurtulalim bi işe giremiyorum askiya almis bekliyorum ne yapalim is yerimiz firmamiz batti bosda kalkmis bekliyoruz

Furkan Yazıcıoğlu
Furkan Yazıcıoğlu - 8 ay Önce

Memlekette böyle akıllı düşünen, iyi tespitler yapıp öyle konuşan adamlar da kalmış demekki. Tebrik ederim katılıyorum, özellikle son paragrafa.

Hikmet
Hikmet - 8 ay Önce

21 gün kesinlikle kaldırılmalıdır gereksiz boşa masraf gençlerin önü açılsın

İsraf olmasın
İsraf olmasın - 8 ay Önce

21 günlük eğitim İsraftan ve masraftan devlete kambur yükten başka bişey değil.

Merve
Merve - 8 ay Önce

Kaldırılmalı.. Kaç yıl sürecek belirsiz..Beklemek,stres, psikolojik sorunlar yaratıyor.