TBMM'de Kabul Edildi! Bakaya Ve Yoklama Kaçağı 460 Bin Kişi Bedelli Askerlikten Faydalanabilecek!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden Askeralma Kanunu hakkında yeni bir gelişme yaşandı ve bakaya, yoklama kaçağı 460 bin gencin 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvuru yapması durumunda bedelli askerlikten yararlanabileceği ifade edildi.

GÜNDEM 20.06.2019, 20:35
TBMM'de Kabul Edildi! Bakaya Ve Yoklama Kaçağı 460 Bin Kişi Bedelli Askerlikten Faydalanabilecek!

Türk ordusunun yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayan askerlik sistemini tamamen değişren yeni askerlik düzenlemesinin 63 maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Düzenlemenin son iki maddesi yürürlülük ve yürütme maddelerinin ise 4 siyasi partinin ortak kararıyla salı gününe bırakıldı.

Yapılan diğer değişikliğe göre hudut bölgesinde görev yaparken askerlik süresini uzatanlara ek olarak 1000 Türk Lirası harçlık ödemesi yapılacak.

Milyonlarca genç tarafından merakla beklenen askerlik süresini 6 aya düşüren ve bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik düzenlemesinin 63 maddesinin TBMM'de Genel Kurulu'nda onaylandığı duyuruldu.

1927 yılında devreye sokulan askerlik kanunu 92 yıl sonra tamamen değiştirildi ve düzenlemenin 12 maddesi yeniden düzenlendi.

En kritik değişiklik ise Doğu ile Güneydoğu sınır bölgelerinde görevli olanların askerlik süresini altı ay uzatan askerler için yapıldı.

Buna göre;

Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerinde askerlik yapanlar askerlik sürelerini uzatırlarsa 1000 Türk Lirası ödeme yapılacak.

Ayrıca sınır bölgesinde askerliğini 6 ay uzatanlara 3 bin Türk Lirası ödeme yapılacak ve bakaya le yoklama kaçağı 460 bin kişiye ise bir defaya mahsus 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvuru yapması ve 31 bin TL ücreti ödemesi şartı ile bedelli askerlikten yararlanma imkanı sağlanacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)