TBMM'den FETÖ'ye Tazminat Davası ! Bedeli Çok Ağır Oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), darbe girişiminin ardından Meclis'in bombalanması olayına karışan 124 FETÖ'cüye çok ağır fatura kesti.

GÜNDEM 26.09.2017, 09:14 26.09.2017, 12:40
TBMM'den FETÖ'ye Tazminat Davası ! Bedeli Çok Ağır Oldu

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesinde gerçekleştirdiği darbe girişiminin faturaların tek tek kesilmeye devam ediyor.

Üst Düzey Yetkililer Başta

TBMM Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Meclis'in bombalanmasında adı geçen 124 kişiye 19 milyon 472 bin Türk Lirası tazminat davası açıldı. 124 FETÖ'cünün arasında Fetullah Gülen, Kemal Batmaz, Adil Öksüz, Akın Öztürk ve Hakan Evrim'de yer alıyor.

Kamu Malına Zarar...

Milliyet'in haberine göre; Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın talimat vermesiyle birlikte açılan davada şu ifadelere yer verildi;

"Davalıların ve darbe faaliyetini organize eden yöneticilerin talimatları ile Akıncı Üssü'nden kalkan uçak ve helikopterlerin TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Gölbaşı Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığı, Gölbaşı Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı, Gölbaşı TÜRKSAT uydu antenlerinin bulunduğu tesisler, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve civarı, Jandarma Genel komutanlığı, MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait Ankara İl Emniyet Müdürlüğü binalarını bombaladıkları" kaydedildi. Dilekçede, "bombalamalar sonucu TBMM'de toplam 19.472.380.12 TL zarar oluştuğu ve kamu malına zarar verdikleri açıktır."

Mahkemeye başvurulan dilekçede bu açılan tazminat davasına hükmedilmesi talebinde bulunuldu.

FETÖ'ye Açılan İlk Tazminat Davası

TBMM tarafından Başkan İsmail Kahraman aracılığı ile açılan bu tazminat davası kamu kurumları tarafından FETÖ'ye açılan ilk tazminat davası olarak yer alacak. 

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığında 15 Temmuz gecesinde zarar gören diğer kamu kurumları içinde FETÖ'ye üst üste tazminat davaları açmayı planladığı öne sürüldü.

Tazminat davası açılan dilekçede, olası gerçekleşecek darbe ile mal kaçırma ihtimallerinin kuvvetli olduğu belirtildi ve buna dayanarak ihtiyatlı haciz konulması istendi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)