TBMM Genel Kurulunda HDP ve AK Parti Milletvekilleri Arasında Gerginlik

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda devam eden bazı yasa düzenlemeleri görüşmeleri kapsamında HDP'li ve AK Parti'li milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Tartışmalar sonucu HDP'li Ahmet Şık'a ceza verildi.

GÜNDEM 24.07.2018, 01:04
TBMM Genel Kurulunda HDP ve AK Parti Milletvekilleri Arasında Gerginlik

TBMM Genel Kurulunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri devam ediyor. 

Terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren bazı düzenlemelerinin birinci bölümü görüşmeleri sırasında HDP'li Ahmet Şık'la AK Parti Milletvekilleri arasında kavga çıktı. İşte detaylar,

YENİ YASAMA YILININ İLK KAVGASI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin erörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren birinci bölümü görüşmeleri sırasında tartışma çıktı. Görüşmeler sırasında, teklifin 1. maddesi üzerinde partisinin verdiği önerge üzerinde söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, AK Parti iktidarının meşru olmadığı yönünde açıklamalarda bulundu. 

Türkiye'de hukukun olmadığı yönünde de açıklamalarda bulunan Ahmet Şık "İktidar olmanın yarattığı kibrinizi, yalan ve cehaletle yoğuruyorsunuz. Hakikati söyleyenlere yönelik saldırganlığınızı ise acizliğinizle besliyorsunuz.'' ifadelerini kullandı. Bu sözlerin üzerine AK parti Milletvekilleri, HDP'li Vekil Ahmet Şık'a çok sert tepki gösterdiler. Bir süre gerginliğin durması beklendi ancak gerginlik devam edince birleşime ara verdildi. Meydana gelen bu olayların ardından ise TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın sözlerinin iç tüzüğe aykırı olduğunu belirterek, Ahmet Şık'a Meclisten iki birleşim geçici çıkarılma cezası verilmesini teklif etti. Söz konusu teklife yönelik gerçekleştirilen oylama sonucu Şık'a geçici olarak iki birleşim Meclisten çıkarılma cezası verildi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)