TBMM Genel Kurulunda Karar Verildi: Varlık Barışı 6 Ay Daha Uzatıldı

TBMM Genel Kurulunda ekonomik torba görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmeler kapsamında varlık barışının süresinin 31 Aralık 2019'a kadar uzatılması ve Merkez Bankası'nın "yedek akçe"sinde düzenleme yapılmasını öngören maddeler kabul edildi.

GÜNDEM 17.07.2019, 08:33
TBMM Genel Kurulunda Karar Verildi: Varlık Barışı 6 Ay Daha Uzatıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve arkadaşlarının imzasını taşıyan teklifin birinci maddesi kabul edildi.

Alınan kararlar kapsamında kurumlar vergisi mükellefi halk otobüsleri işletmelerine vergi indirimi getirilerek elektronik ücret toplama sistemleri bulunan İstanbul'daki 900 işletmeyi ilgilendiren bu düzenlemeyle, bu mükellefler yıllık hasılatlarının yüzde 10'u kadar vergi ödeyecek.

VARLIK BARIŞI SÜRESİ UZATILDI

Bunun yanı sıra varlık barışının süresi 6 ay daha uzatıldı. Bu bağlamda yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını belli şartlar çerçevesinde 31 Aralık 2019 tarihine kadar Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, sözkonusu varlıkları serbestçe kullanabilecek.

Alınan karar kapsamında kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de bulunan, ancak işletmelerin kayıtları arasında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların kanuni defterlere kaydedilmesine imkan verilecek.

Bildirim yapılan yurtdışı varlıklar ile beyan edilen yurtiçi varlıkların değerleri üzerinden yüzde 1 oranında vergi alınacak.

Yorumlar (0)