TBMM, Güvenlik Önlemlerini En Üst Seviyeye Çıkardı

TBMM, güvenlik önlemlerini arttırıyor. Yaklaşık 15 bin giriş kartını değiştiren Meclis, 156 kişilik icapçı ekibi kuruyor.

GÜNDEM 14.09.2017, 10:40
TBMM, Güvenlik Önlemlerini En Üst Seviyeye Çıkardı

TBMM, yeni dönemde güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkarırken, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, alınacak yeni güvenlik önlemleri hakkında bilgi verdi. 

İcapçı Ekibi Oluşturuldu

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, bazı odalarla sığınakların anahtarları bulunamamıştı. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması için güvenlik önlemlerini arttıran TBMM, acil durumlar için çilingirinden ışıkçısına, güvenlik elemanına kadar 156 kişilik bir ‘icapçı’ ekibi kurdu.

15 Temmuz gecesi yaşananlara benzer bir durum ile karşılaşılması halinde, nasıl bir plan izleneceği üzerinde durulduğunu ve buna göre yeni önlemler alındığını ifade eden Salim Uslu, 15 Temmuz gecesi Meclis’te bazı odaların ve sığınağın anahtarının bulunamaması gibi sorunlarla karşılaşılan Meclis’te, her gece belli alanlarda nöbetçi bulundurma kararı alındığını da ifade etti.

Eski Memur Uygulamasına Dönülüyor

Eskiden devlet memurları arasında yaygın olan bir uygulamaya da dönüldüğü bilgisini veren TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Meclis’te çilingirinden ışıkçısına, güvenlik elemanına kadar 156 kişiden oluşan bir ekibin, evlerinde her an göreve çağrılma durumuna karşı hazır bekletileceğini belirtti. Devlet memurluğu sistemine 'icapçı' olarak adlandırılan uygulama ile Meclis’teki nöbetçi sayısının üzerinde bir ekibin de her an görev yerine ulaşabilecek şekilde hazır tutulacağını açıkladı.

TBMM İdare Amiri Salim Uslu, kurulan icapçı ekibi, bu görevde bulundukları süre içerisinde Ankara dışına çıkmalarının yasak olduğunu belirtti.

Kameralı Dolapta Saklanacak

Salim Uslu, ana binadaki anahtarların, personelin odaları terk etmesinin ardından polise bırakıldığını ancak polislerin odalara girme yetkisi bulunmadığını bildirdi. Anahtarların güvenliğinin sağlanması için kamera ile izlenen bir dolapta saklanacağını kaydetti.

Anahtarların, görevliler tarafından meclis dışına çıkarılmayacağını belirten Salim Uslu, bir kopyalarının da itfaiye birimlerinde bulunacağını belirtti. Acil müdahale gereken durumda yalnızca itfaiyenin odaları açabileceğini açıkladı.

Geçici Kart Sayısı Neden 16 Bine Ulaştı

Güvenlik önlemleri kapsamında Meclis’e giriş izni bulunanlara verilen toplam 16 bin “geçici” giriş kartının iptal edildiği, bu kararın alınmasında özellikle FETÖ kaygısının etkisi olduğu belirtildi.
Geçici kartların yaklaşık bininin yenileriyle değiştirildiği kaydedildi.

İptal edilen geçici giriş kartlarının 16 bine ulaşmasının nedeni belli oldu.

Her partinin ilçe başkanlarına, ilçe belediye başkanlarına, il belediye başkanlarına ve il başkanlarına birer, her vekile 10, her divan üyesine 20, her genel müdürlüğe 10, parti gruplarına ve bakanlıklara da onlarca giriş kartı verilmesinden kaynaklandığı bildirildi. 

Kartlar Yenilendi

Meclis'e her gün yaklaşık 4 bin personel, milletvekilleri, milletvekili eşleri ve basın mensupları ile Meclis’te çalışan özel firmaların görevlileri kartlarla giriş yaptığı belirtilirken, eski millet vekillerine ait 6 bin giriş kartının bulunduğu kaydedildi.

Uygulamaya geçirilen yeni sistemde, yalnızca il başkaları ve il belediye başkanlarına kart verildiği, milletvekillerinin bir özel danışmanına, bakanların üçer danışmanına geçici giriş kartı verildiği, bunun dışında her gün serbestçe Meclis’e giriş hakkı sağlayan geçici giriş kartı verilmediği kaydedilirken bununla birlikte, yeni sistemde geçici giriş kartı alanların sayısı 16 binden yaklaşık bine düşürüldüğü belirtildi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)