TBMM Kit Komisyonunda 'Rüşvet' Tartışmaları

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda iPAD krizi. DHMİ tarafından vekillere hediye edilen tablet bilgisayarlar CHP ve MHP'li milletvekilleri tarafından iade edildi.

GÜNDEM 24.11.2016, 13:39 24.11.2016, 13:46
TBMM Kit Komisyonunda 'Rüşvet' Tartışmaları
 TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonundaki CHP ve MHP milletvekilleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce kendilerine hediye edilen tablet bilgisayarları iade etti.

TBMM KİT Komisyonu, DHMİ Genel Müdürlüğünün 2013- 2014 yılı hesap ve işlemlerini görüşmek üzere toplandı.

Komisyon Başkanı Uğur Aydemir, Adana Valiliği otoparkında, alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, "Terörü ve destekçilerini bir kez daha lanetle kınıyorum." dedi. 

DHMİ Genel Müdürlüğünce komisyon üyelerine gönderilen hediyelere ilişkin Aydemir, "Basında çıkan haberleri kınıyorum. Hiçbir milletvekili bu tür hediyeleri, rüşveti kabul etmez. Bir iPad'e fikrimizi mi değiştireceğiz, bir iPad'e denetimi bırakacaksak, biz milletvekilliğini bırakalım. Bir bardak suda vekilleri paspas yapmayın, basının önüne atmayın. Vekiller olarak biz birbirimize sahip çıkacağız. Rüşvet şeklinde haber yapan basın yayın kuruluşlarını kınıyorum. KİT Komisyonundan özür dilemelerini bekliyorum. Bunu rüşvet diye medya haber yapıyorsa bu terbiyesizliktir." değerlendirmelerinde bulundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da Adana'daki terör saldırısını kınayarak, terör nereden gelirse gelsin, adı ne olursa olsun karşı olduklarını bildirdi.

 Türkiye'de yaşam koşulları nedeniyle öğretmenlerin ikinci bir işle geçinebildiğini anlatan Akar, atanamayan öğretmenlerin bulunduğunu da anımsattı. 

Akar, "KİT Komisyonunda yaklaşık 6 senedir görev yapıyorum. Zaman zaman hediyeler aldık ama kurumların kendi ürettikleri ürünlerden oluşuyordu. Biz denetimle görevliyiz, bu görevi TBMM adına yapıyoruz. Öğretmenlerin maaşının yarısı kadar ya da asgari ücret değerinde bir hediyeyi denetimden hemen önce bize göndermenizi doğru bulmuyorum. CHP'nin 8 milletvekili adına bu hediyeleri iade ediyoruz. Böyle hediyelerle denetimi eksik yapacağımızı ya da görmezden geleceğimizi mi düşündünüz?" ifadelerini kullandı.

AK Parti milletvekillerinin "Şov yapıyorsunuz" şeklindeki eleştirileri üzerine, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "1500 lira civarında bir bilgisayarı almak etik mi? Bunu kabul etmiyoruz, reddediyoruz, geri veriyoruz. 6 yıldır arkadaşlarım burada, bugüne kadar herhangi bir şov yaptılar mı? İyi ki basın var, bu olaylar ortaya çıkıyor. Bu rezilliklerin bir daha yaşanmaması için basına ihtiyaç var. Bu cihazların bize gönderilmesi DHMİ'nin anlayışının ürünüdür." diye konuştu.

Komisyonun KİT'lerin yanında olduğunu, desteklediğini vurgulayan Sertel, "Genel Müdürün acemiliğine denk geldiğini düşünüyorum, art niyetli olduğunu düşünmüyorum. Bunu sizler de iade etmeli, evinize götürmemelisiniz. Bu komisyonda herhangi bir arkadaşımın rüşvet alacağına inanmıyorum, görevi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz." dedi.

- "Bu şovdur"

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak da "İade etme konusunda biz de aynı fikirdeyiz ama bu yöntem doğru değil. Bu şovdur." değerlendirmelerinde bulundu.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor,  şunları söyledi:

"28 yıl denetim elemanlığı yaptım ama böyle bir şey görmedim. Bu etik değil. Burada genel müdürün savunulacak yanı yok, neyini savunacağız? İade ediyorum. Komisyon üyelerimizden ikisinin hediyesini iade ediyorum, üçüncüyü de iade edecekler." 

AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, "Bunu doğru bulmuyoruz. Genel Müdürün acemiliği, basiretsizliği veya iletişim kazası. Açmadan iade edilmesi talimatını verdim dün. Siz şimdi veriyorsunuz. Önümüzde yılbaşı var. Hiçbir kamu kuruluşu ya da kitlerden böyle hediye gelmesini doğru bulmuyoruz. Biz aynı edeple, aynı usulde iadesi yolunu seçtik." diye konuştu.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak ise bu konudaki üzüntüsünü ifade ederek, "Burası kutsal bir çatı. Burada 1984 yılından beri ibra ediliyoruz. Hiçbir zaman algılandığı şekilde bir amacımız olamaz." dedi.

Ocak, devlette 38 yılını doldurduğunu, 2 aydır da genel müdürlük yaptığını belirterek, şunları söyledi:

"Kuruluş olarak üretimimiz yok. 2013 yılında deri çanta verdik. Bu sene değişiklik yapalım dedik. Maddi değeri yüksek bir şey değil, genelgeye aykırılık teşkil etmiyor bu hediye. Burada muradımız şuydu, sunum ve soru cevapları bunlara yükleyelim, sayın milletvekilleri istedikleri zaman bunlara ulaşsınlar. Bunların piyasa değeri 500-600 lira. Para da vermedik. Sayın vekillerin mail adreslerini yükleyelim dedik, mail olarak gönderelim. Bunlar da size hatıra olarak kalsın istedik." 

Ocak'ın konuşması üzerine Sertel, "Maillerimizi alsaydınız, bilgisayarlarımız var. Daha kolay olurdu. 600 liralık hatıra olmaz." karşılığını verdi.

Funda Ocak, kurumunun faaliyetleri konusunda Komisyona sunum yapıyor.

KAMUPERSONELİ.NET - AA
Yorumlar (0)