TBMM’de gündeme getirildi! Okullarda o ürünler satılamayacak!

TBMM’de gündeme getirildi! Okullarda o ürünler satılamayacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantıda Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Mühendisi Hanife Ayan, okullarda satılamayacak ürünleri açıkladı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır Başkanlığında TBMM Dilekçe Komisyonu Obezite İle Mücadele Yöntemleri ve Cerrahi Uygulamalardaki Malpraktis İddialarının Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Alt Komisyonu toplandı.

2020 YILINDA YÜZDE 40’A ULAŞMASI BEKLENİYOR

"Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insan orta ya da şiddetli seviyede gıda güvensizliği içinde yaşıyor.” Diyen AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, “Besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişim sağlanamaması bu insanların kötü beslenme ve sağlıklarının bozulma riskini artırmaktadır. Fazla kiloluluk ve obezite eğilimleri ise özellikle okul çağındaki çocuk ve yetişkinler arasında yükselmeye devam etmesi bizler için bir diğer endişe kaynağıdır. Dünya genelinde her bir dakikada 3 çocuk açlıktan ölüyor ancak üretilen gıdaların üçte biri de israf ediliyor. 2020 yılında bu oranın yüzde 40'a ulaşması bekleniyor.

Dünya Gıda Günü vesilesiyle belirtmek gerekirse açlık, israf ve sağlıksız beslenme ile mücadele amacıyla yürütülen çalışmaların takipçisi ve destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Devletimizce yapılacak düzenlemeler ile toplumumuzu ve geleceğimizi bu salgın hastalıktan korumak için ciddi bir yol kat edebileceğimizi görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 YÜZDE 10 ÇIKARILDI!

Komisyona katılan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Yüksek Mühendisi Emel Molla, “Pastırmada tuz oranını yüzde 8.5'dan yüzde 7'ye düşürdük ancak ürünün mikrobiyal yönden kendini koruyamadığını görmemizden ötürü bu üründeki tuz oranında artırıma gittik. Kurutulmuş jambonda da durum aynı. Yüzde 7 olan tuz oranını yüzde 10'a çıkarmak durumunda kaldık. Ayrıca mevzuat gereği meyve sularına dışarıdan şeker ilave edilmesini yasaklamış durumdayız" dedi.

 OKULLARDA SATILMAYACAK ÜRÜNLER AÇIKLANDI

Okul Gıdası Logosu tebliğinin 20 Haziran 2019 tarihinde yayımlandığını aktaran Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Mühendisi Hanife Ayan da, o günden itibaren geçen sürede göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda yürürlüğe gireceğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığının okul kantinlerinde satılabilecek gıdaların genelgesiyle, logo zorunluluğunun başlatılacağını belirtti. Ayan, "Yeni eğitim öğretim sezonunda logosuz ürünler okul kantininde bunmayacak" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler