TDK'dan İnternet Sitelerine Düzenleme Önerisi

Türk Dil Kurumu, aylık dergisinde internet sitelerinde kullanılan yabancı sözcüklerin kullanımına karşı yasal düzenleme önerisinde bulundu.

GÜNDEM 26.09.2016, 11:04 26.09.2016, 11:11
TDK'dan İnternet Sitelerine Düzenleme Önerisi
Türk Dil Kurumu (TDK), her ay çıkardığı 'Türk Dili' dergisinde internet sitelerine olan şikayetlerine yer verdi. İnternet sitelerinin çoğunda yabancı kökenli kelimelerin kullanıldığına dikkat çekildi. Türkçe'nin yanlış kullanılmasının engellenmesi amacıyla yasal düzenleme önerisinde bulunuldu.

Habertürk'ün haberine göre Türk Dili dergisinde: “Bilişim dünyasının dili ve sanal ortam Türkçesi” isimli makalede batı kökenli yabancı sözcüklerin sayısında artış olduğu vurgulandı. Yaklaşık 10binden fazla yabancı sözcük olduğu belirtilen makalede bunların yüzde 70’inden fazlasının Fransızca’dan geçen kelimeler olduğuna dikkat çekildi.


Makalede, “Türkçe'nin yanlış ve bozuk kullanılması karşısında, dilin kullanımıyla ilgili kuralsızlıkları giderebilecek birtakım yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü Türkçe, bizim en önemli kültür değerimiz ve kimliğimizdir.” ifadeleri yer aldı.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)