Tek Tip Askerliğin Taslağı Belli Oldu!

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar tarafından dün akşam saatlerinde açıklanan "tek tip" askerlik ile alakalı olarak taslak belli oldu. Söz konusu taslağa göre 9 aylık askerlik yapılacağı ifade ediliyor. Peki sistem nasıl işleyecek? İşte merak edilen tüm detaylar.

Tek Tip Askerliğin Taslağı Belli Oldu!

Milli Savunma Bakanlığının üzerinde çalıştığı "tek tip" askerlik taslağına göre hersin 9 ay askerlik yapacağı ifade edildi.

Ayrıca 3 ay temel askerlik ve 6 aylık bedelli olarak yapılacağı ifade edilen askerlik için çalışmaların başladığı bildirildi.

Konu hakkında Türkiye gazetesinde yer alan özel habere göre, Milli Savunma Bakanlığı herkesin 9 ay tek tip askerlik yapacağı bir taslak üzerinde çalışılacak.

Söz konusu bu taslağa göre 6 aylık askerliğin bedelli yapılması durumunda bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenebilecek.

Ayrıca doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirileceği ifade ediliyor.

Diğer yandan nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayabilecek.

Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye rehber olabilecek.

Bakan Akar ise konu hakkında;

"Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor" dedi.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 7 ay Önce

en iyi toptan kaldir olsun bitsin

Kerim
Kerim - 7 ay Önce

Çok iyi oldu bu yakın zamanda inşAllah profesyonel askerliğe geçiş olur da daha güzel olur

Akif
Akif - 7 ay Önce

4 yıllık fakülte mezunları 6 ay yapıyordu artık 9 ay mı yapmak zorunda?