Tek Tip Askerlik Sistemi Hakkında Yeni Detaylar!

Milli Savunma Bakanı Hulüsi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin beklenen toplantı gerçekleştirilmesi sonrasında üzerinde konuşulan taslak ile alakalı olarak yeni detaylar netleşmeye başladı. Peki sistem nasıl işleyecek? işte tek tip askerlik sistemiyle alakalı olarak diğer detaylar...

Tek Tip Askerlik Sistemi Hakkında Yeni Detaylar!

Milli Savunma Bakanı Hulüsi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin beklenen toplantı gerçekleştirildi.

Bakanlık, toplantının görüntüleriyle birlikte "Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü" açıklaması yaptı.

Plana göre halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerlik her yükümlü için aynı sürede, yani 9 ayda tamamlayacak.

Bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesine yönelik yapılan çalışmaya göre üç aylık zorunlu temel eğitiminin ardından yükümlüler belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerliği yapmış sayılacak.

Çalışmada, öğretmen, hakim, doktor, akademisyen ve sporcular da gündeme geldi. Yükümlüler, kendilerine uygun zaman dilimlerinde askerlik yapabilecek.

ASTEĞMENLİKTE 12 AYA DEVAM EDİLECEK

Şu ana kadar yürütülen çalışmalarda, normal askerlik yükümlülüerri için 9 ay erlik süresi öne çıktı.

Üniversite mezunları arasından ihtiçay durumuna göre belirlenenn asteğmenlikte ise sürenin 12 ay olarak konurması eğilimi ağırlık kazandı. Orduda profesyonelleşme kapsamında kısa ve uzun dönem askerlik süreleri yeniden belirlenecek.

Ayrıca dövizli askerliği de kapsayacak şekilde temel eğitim şartını içeren bedelli askerliğin seçeneklere eklenmesi gündemde.

Bedelli askerlik konusundaki uygulamanın ihtiyaç fazlası halinde otomatik devreye girmesi, askerlikte yığılma sorununu çözebileceği yöntemler arasında öne çıkıyor.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 12:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihat
Cihat - 7 ay Önce

Asteğmenliğe dokunmayın yine sistem aynı kalsın..

muhammed sert
muhammed sert - 7 ay Önce

2+7 sistemini getirirler inşAllah ya. 2ay zorunlu olması yeterli 3ay fazla