Tek Tip Askerlik Yasası Ne Zaman Çıkacak? askerlik 9 aya düşer mi?

Milli Savunma Bakanı Akar tarafından açıklanan tek tip askerlik detaylarına göre; askerlik düşecek mi sorusuna cevap aranıyor. Bu konuda askere gidenlerin ve gideceklerin araştırmaları devam ederken tek tip askerlik sistemine yönelik detayları paylaşıyoruz.

GÜNDEM 04.12.2018, 20:17 04.12.2018, 20:50
Tek Tip Askerlik Yasası Ne Zaman Çıkacak? askerlik 9 aya düşer mi?

Tek tip askerlik ile zorunlu askerlik görevi için değişikliğe gidileceğini açıklayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Konunun gündeme gelmesinin ardından 'askerlik düşecek mi' sorularına yanıt arayan vatandaşlar, internet üzerinden son gelişmeleri takip ediyor. İşte, tek tip askerlik hakkında bazı bilgiler

"BİR ZEMİNE KAVUŞTURMA GAYRETİ SÜRÜYOR"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada tek tip askerliğe ilişkin "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor." dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, tek tip askerliğe dair "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngörülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin." diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANIMIZA TAKDİM EDECEĞİZ"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yine geçtiğimiz haftalarda AA Editör Masası'na konuk olduğunda yeni askerlik sisteminin detaylarıyla ilgili konuşmuştu: İşte o açıklama:

"Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz.

Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerin dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.".

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR?

Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek, 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak ve belirli bir yaşa kadar askerlik hizmetini tamamlamak zorunda. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Ekim 2013'te alınan karar ile 1 Ocak 2014'ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 aydır.

Yorumlar (5)
ADALE 1 yıl önce
peki̇ kisa dönem askerli̇k ne olacak? üni̇versi̇te okumuş i̇nsanlarin kisa dönem askerli̇ği̇ eli̇nden alinamaz. kisa dönemde 4 aya düşürülsün hak böyle sağlanir...
Abdullah 1 yıl önce
InsAllah en kısa sürede çıkar.
Ali 1 yıl önce
Kardeşim yazıyorlar kısa dönem askerlik yapanlar 4 aya dusurulsun diye burda bı hak yeniyorsa kardeşim buda önlisans okuyanların hakkı yeniyor onunda bı düşün ben dahil önlisans mezunları 12 ay yapıyor şimdi diyeceksiniz dir büyük bı ihtimal sende dört yıl oku kimse babasinin hayrına okumuyor önlisans üniversiteleri kaldirsinlar o zaman güzel kardeşlerim
Orhan 1 yıl önce
En kısa zamanda olması gereken bişe çünkü kimse çıkıp demesin askerlik hayatınızda sabretmeyi öğretir falan neye karşi sabretmeyi öğrenecem küfür yeyince susmaya dayak yeyince durmaya haklıyken haksız olmaya botumu çaldılar sende çalacan kepimi çaldilar sende çalacan bunlarımı ogrencez ? Bence kimsenin bunları uzun süre yaşayıp bunalmasına gerek yok en kısa zamanda askerliğin baya bi düşmesi lazım.
aykut 1 yıl önce
Bence askerlik tekrar 15 aya çıkarılmalı.