Tek Tip Kıyafet Uygulamasının Detayları Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlatılan tek tip kıyafet çalışmasının detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Tek Tip Kıyafet Uygulamasının Detayları Belli Oldu

FETÖ mensuplarının duruşmaya giderken, örgüt propagandası amaçlı olarak üzerinde "Hero" yazan tişört giymesi üzerine vatandaşlardan gelen yoğun talep ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile tek tip kıyafet çalışmaları başlatıldı. Tek tip kıyafet uygulaması için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

UYGULAMANIN DETAYLARI

Konu ile ilgili olarak Habertürk'ten Bülent Aydemir'in aktardıklarına göre tek tip kıyafet uygulamasının üzerinden faydaları ve zararlarına ilişkin çok kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. FETÖ mensuplarına özgü, sembolize edecek bir renk hediye edilmemesi amacıyla; tutuklu-mahkum-ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılama gibi bir ayrıma gidilecek ve suç tasnifine göre farklı renkler seçilecek. Düzenleme sadece FETÖ'cüler için değil; aynı kapsamdaki tüm tutuklu ve hükümlüler için geçerli olacak. Bu doğrultuda Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un 2'nci ve 64'üncü maddelerinde değişiklik yapılacak.

TERÖR PROPAGANDASI AMAÇLI KIYAFET GİYMELERİNE ENGEL OLUNACAK

Kanunun 2'nci maddesinde, "Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin kurallar, hükümlülerin ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, doğum, felsefi inanç, milli veya sosyal köken ve siyasi veya diğer fikir yahut düşünceleri ile ekonomik güçleri ve diğer toplumsal konumları yönünden ayrım yapılmaksızın ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınmaksızın uygulanır. Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazında zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz" deniliyor. Bu maddede bazı değişiklikler yapılacak. 64'üncü maddede ise "Muhtaç hükümlülere talepleri halinde, idare tarafından iklime ve sağlığa uygun giysiler verilir. Hükümlülerin giysileri, iç ve dış güvenlik görevlilerinin giymekte olduğu üniformalara benzer şekil ve renkte olamaz" ifadesi yer alıyor. Buna tutuklular de eklenecek. Ayrıca darbe girişimi gibi müebbet ağır hapisle cezalandırılan suçlar da kıyafetler yönünden tasnif edilecek. Tutuksuz yargılananlar tek tip kıyafet giymeyecek ancak terör örgütü propagandası amaçlı kıyafet giymelerine engel olunacak.

Ayrıca tek tip kıyafet uygulaması ile; Zengin-yoksul ayrımını kaldırılacak, Mahkumun özgüvenini azaltacak, Mahkemeyi mahkumiyete teşvik edecek, Cezanın infazının bir unsuru olacak, Kıyafet alamayan mahkumlar için devletin, pratik kolay kıyafet temin etme yöntemi olacak, Firarı güçleştirir, kaçanı yakalamayı kolaylaştıracak, Cezaevinde disipline katkı sağlayacak, Benzer suçları işlemeyi düşünenler için caydırıcılık sağlayacak.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE