TESK Genel Başkanı: Esnafa Zorluk Çıkaran Bankalar Olumsuz Tavırlarından Vazgeçsin!

Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, faizsiz kredi kullandırılmasında ve yapılandırmalarda esnafa zorluk çıkaran bankalara yaptırım uygulanmasını istedi.

GÜNDEM 20.03.2017, 13:34
TESK Genel Başkanı: Esnafa Zorluk Çıkaran Bankalar Olumsuz Tavırlarından Vazgeçsin!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (İSTESOB) ziyareti sırasında esnafa sunulan kredi yapılandırma ve faizsiz kredi desteklerine ilişkin bazı bankaların tutumunu eleştirerek, "Özellikle bankalar boyutunda birtakım sıkıntılar yaşanıyor, bunun da farkındayız ve bir kez daha bankaları uyardık. Biz bunu Bankalar Birliği'yle konuştuk, eğer kısa zamanda bunu düzeltmezlerse bu yaptırıma da dönüşebilir." demişti.

Bankalara bir yaptırım uygulaması da TESK Genel Başkanı Bendevi Paladöken'den geldi. Palandöken, faizsiz kredi kullandırılmasında ve yapılandırmalarda esnafa zorluk çıkaran bankalara yaptırım uygulanmasını istedi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, esnaf ve sanatkarlar için getirilen yapılandırma ve faizsiz kredi imkanlarına ilişkin bazı bankaların tutumlarını eleştirdi.

Faizsiz kredi uygulamalarında esnafa zorluk çıkaran bankalara yaptırım uygulanmasını isteyen Palandöken, "Esnaflarımız adına bankalara bu durumu düzeltmeleri için çağırı yapıyorum. Türkiye Bankalar Birliğini de göreve çağırıyorum. Devlet krediyi çıkardı. Ancak esnaf bankadaki hazır krediye ulaşamıyor. Çünkü bankaların prosedürlerini esnafımız aşamıyor." ifadelerini kullandı.

Palandöken, bankaların kapısından dönen esnafın zor durumda kaldığını vurgulayarak, "Yapılandırmaya rağmen, şu veya bu nedenle çekini, senedini ödeyemeyenler, hatta sonradan ödeyenler için bile 'Benim listemde kara listede görünüyorsun' diyerek, esnafımızı kapıdan çeviren bankalar var. Bankalar bu olumsuz tavırlarından vazgeçsinler." şeklinde uyarı yaptı.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (1)
VELİ 3 yıl önce
kosgep kredi̇leri̇ i̇çi̇n bankalar şi̇mdi̇de sgk. borcunu öne sürüyorlar buna bi̇r açiklik geti̇ri̇lmesi̇ni̇ i̇sti̇yoruz.