20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:29
Teşrik Tekbiri Ne Zaman Başlar? Nasıl Okunur?

Kurban Bayramının gelmesiyle beraber teşrik tekbirleri ne zaman getirilir sorusu sorulmaya başladı.

İbadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar teşrik tekbirleriyle alakalı olarak sorularını soruyorlar. Bizlerde bu konuyla alakalı olarak detayları paylaşıyoruz.

TEŞRİK TEKBİRİ NASIL GETİRİLİR?

Teşrik tekbirleri Kurban Bayramının son üç gününü kapsayan zaman diliminde ve zilhicce ayının belirli günlerinde farz namazlarından sonra söylenen tekbire verilen isim olarak bilinir.

Ayrıca Zilhiccenin muayyen günlerinde farz namazlarından sonra özel lafızlarla getirilen teşrik tekbirleri arefe günü başlar Kurban Bayramının üçüncü günü sona ermektedir.

Hanefi, Hanbeli, Zahiri ve Zeydi mezheplerine göre teşrîk tekbirleri şöyledir; "Allāhüekber Allāhüekber lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber Allāhüekber ve lillâhi’l-hamd" olarak ifade edilir.

Bazı kaynaklarda bu lafızlar Hz. İbrâhim’e nisbet edilmiştir (İbn Âbidîn, II, 178-180; ayrıca bk. es-Sâffât 37/100-110). Mâlik ve Şâfiî teşrîk tekbirlerinin üç defa “Allāhüekber” denilerek yerine getirileceğini söylerken sonraki dönem Şâfiî ve Mâlikî fakihleri diğer mezheplerce belirlenen tekbir ibaresinin okunmasını da uygun görmüştür.

 Şâfiîler ayrıca buna, “Lâ ilâhe illallāhü vallahü ekber Allāhüekber ve lillâhi’l-hamd; Allāhüekber kebîren ve’l-hamdü lillâhi kesîren ve sübhânellāhi bükraten ve asîlâ” lafızlarının eklenmesinin uygun olacağını, ardından, “Lâ ilâhe illallāhü ve lâ na‘büdü illâ iyyâhü muhlisîne lehü’d-dîne ve lev kerihe’l-kâfirûn; Lâ ilâhe illallāhü vahdeh sadaka va‘deh ve nasara abdeh ve hezeme’l-ahzâbe vahdeh; Lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber” ibarelerinin katılmasının müstehap olduğunu söylemişlerdir (Şirbînî, I, 315).

TEŞRİK TEKBİRİ NE ZAMAN GETİRİLMELİDİR?

Teşrik tekbirlerinin başlangıç ve bitiş vakitleri hususunda Hanefi mezhebinde tercih edilen ve günümüzde kadar uygulanması devam eden Ebû Yûsuf ile İmam Muhammed’in görüşlerine göre arefe günü sabah namazı ile bayramın dördüncü günü ikindi namazı arasında yirmi üç vakit farz namazdan sonra, Ebû Hanîfe’ye göre ise sadece arefe günü sabah namazı ile bayramın birinci günü ikindi namazı arasında sekiz vakit farz namazın ardından tekbir alınır

Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.