The Times: 'Kim Olursa Olsun Barışçıl Gösteri Hakkı, Anayasal Bir Haktır"

İngiliz gazetesi The Times, 'Erdoğan yanlısı konuşmacıları susturmak Batı değerlerine ihanettir' başlıklı yazısında Türk bakanların konuşmalarını engelleyen AB ülkelerine 'değerlerinizi kaybettiniz' dedi.

GÜNDEM 14.03.2017, 12:02
The Times: 'Kim Olursa Olsun Barışçıl Gösteri Hakkı, Anayasal Bir Haktır"

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan son diplomatik kriz, İngiliz basınının da manşetlerinde yer aldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Avrupa kentlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yanlısı mitinglerin iptal edilmesinin doğru olmadığına dikkat çeken The Times, şu ifadeleri kullandı;

'' Batılı devletler temel bir hak olan ifade özgürlüğüne sadık kalmak istiyorlarsa, tutarlı olmaları gerekir. Putin yanlısı, Putin karşıtı; Kim Jong-un karşıtı, Kim Jong-un yanlısı, kim olursa olsun barışçıl gösteri hakkı anayasal bir haktır ve buna saygı göstermemek diktatörlük rejimlerine cephane sağlar.

Hollanda'daki Mark Rutte hükümeti Türk bakanları sınır dışı ederek tehlikeli bir yola girdi. Bu hamle Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik reform çağrılarının etkisini azalttı. Türkiye'nin önemli bir üyesi olduğu NATO içindeki gerilimleri artırırken Türk kökenli göçmenlerin entegrasyonu konusunu daha da karmaşık hale getirdi."

''Rutte yarınki seçimde tercihini Wilders'ten yana kullanabilecek göçmen karşıtlarının oylarını almaya çalışıyor. Fakat bu son derece toyca bir hesap hatasıydı. Türk bakanların sınırdışı edilmesi kesinlikle Kuran'ı yasaklamak ve camileri kapatmak isteyen Wilders'i güçlendirdi.  

Sonuçta bundan kim kârlı çıkacak? Kesinlikle liberal demokrasi veya Batı değerleri değil. Rutte popülizme karşı light popülizmle savaşıyor ama bu büyük bir siyasi kumar.  Avrupa Birliği göçmenlerin kontrolü konusunda Türkiye'yle işbirliğine ağır bir şekilde bağımlı. Bu da Erdoğan'a stratejik bir avantaj sağlıyor."

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)