TİKA Başkanı Serdar Çam'dan Önemli FETÖ Açıklaması

TİKA Başkanı Serdar Çam FETÖ hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Tüm detaylar haberimizde...

GÜNDEM 25.09.2017, 10:42
TİKA Başkanı Serdar Çam'dan Önemli FETÖ Açıklaması

TİKA Başkanı Serdar Çam Akşam Gazetesinden Pınar Işık Ardor'un sorularını yanıtladı. TİKA Başkanı Serdar Çam soruları yanıtlarken FETÖ hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Konu ile ilgili olarak Akşam Gazetesinden Pınar Işık Ardor TİKA Başkanı Serdar Çam'a TİKA'nın faaliyetlerini, yardım yapılma detaylarını, yardımların nasıl yapıldığı, mali kaynağın ne olduğu ve FETÖ hakkında sorular sordu. İşte TİKA Başkanı ve Pınar Işık Ardor'un röportajı...

-TİKA'yı anlatır mısınız biraz. Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz? Çalışma ilkeniz nedir?

"DÜNYAYA BAYRAĞIMIZI DİKİYORUZ"

60'a yaklaşan ülkedeki ofis sayımızla yüzün üzerinde ülkede proje geliştiriyoruz. Temel olarak kalkınma odaklı, alt yapı güçlendirici, ekonomik gelişim ve istihdam artırıcı projeler yapıyoruz. Dünyanın hemen hemen her bölgesine bayrağımızı dikiyoruz. Ortalama yılda iki bin proje geliştiriyoruz. İnsan sağlığı önceliğimiz. Özellikle kadının istihdamını yine önceleyen Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde yürüttüğümüz pek çok projelerimiz var.

Neye göre belirliyorsunuz yardımcı olduğunuz ülkeleri. Müslüman olma özelliği arıyor musunuz?

"MÜSLÜMAN OLMAK ŞART DEĞİL"

Hayır. İnsana tek bir gözle bakıyoruz. Önümüze gelen her türlü talebe az ya da çok katkı vermeye çalışıyoruz imkanlarımı çerçevesinde. Çok geniş bir coğrafyanın etkisi altındayız. Pasifik Adalarındaki 50 bin nüfuslu devlete de katkı sağlayabiliyoruz

-Onlar mı TİKA'yı buluyorlar?

Evet. Elçiliklerimiz vasıtasıyla ya da onların Ankara'daki büyükelçilikleri vasıtasıyla şu konularda ihtiyacımız var "Türkiye Cumhuriyeti bunu karşılayabilir mi" diye soruyorlar. Belli bir komisyon oluşturarak devletimizin bize tahsis ettiği bütçeleri kullanarak o imkanları seferber ediyoruz.

Mali kaynağınız ne? Toplumsal kampanyalar görmüyoruz

"PATRONUMUZ ÇOK GÜÇLÜ"

Çok güçlü bir patronumuz var. Yani devletimiz. Sn. Cumhurbaşkanımız bir dediğimizi iki etmiyor. Hükümetimizin bağlı olduğumuz başbakan yardımcımız Hakan Çavuşoğlu Bey, paramız bitti para verin dediğimizde sağ olsunlar o konuda her türlü desteği alıyoruz. Çünkü mazlumla ilgili ihtiyaçlar devletimiz için çok hassas bir konu. Milletimiz de hassas açıkçası.

FETÖ'ye geçelim. TİKA, FETÖ'yle mücadelede nasıl görev üstlendi?

"FETÖ, BAŞKA DEVLETİN ADİ OYUNCAĞI"

Bu olayı biz bir şekilde eskiden beri hissettik. Hem kurum olarak hem de şahıs olarak. Yurt dışında faaliyet yapıyorsanız iki şeye dikkat etmeniz gerekir. Yanlış bir hal ve hareketiniz o ülkede güven unsurunu bozabilir. O ülkede yardım yapmanın amacıyla değil de gizli ajandasıyla buralarda mı bulunuyor gibi sorular sordurtabilir. Sonuçta siz rekabete açık bir unsur olduğunuz için pek çok devletin de aslında kıskançlığını çekersiniz. O ülkeleri aslında bir bakıma tahrik etmeye başlarsınız. Dolayısıyla FETÖ'nün de bir başka devletin çok adice bir oyuncağı olduğunu düşündüğümüzde aslında bu manada bizim etrafımızda da çeşitli vesilelerle dolaştığını ve bir şekilde bizi rahatsız edebilecek hal ve hareketler içinde olabildiğini düşünmemiz gerekir. Bugün tabi bazı şeyleri daha iyi yorumlayabiliyoruz.

"17-25 ÇOK DAHA TEHLİKELİYDİ"

17-25'de onların ne kadar aşağılıkça bir süreç içinde olduklarını yani gerçek yüzünü görmeye başladık ve düğmeye bastık ve ona göre tedbirlerimizi aldık. Bazı kişileri pasifize ettik. Aslında 17-25 başarılı olsaydı binlerce insan ithamlar altında bırakılarak topyekün bir şekilde linç olacaktı. Yargı tehdidi büyüktü. 17-25 aslında çok daha tehlikeliydi ve bütün sistemi götüreceğiniz bir yapıyı kurgulamışlardı. 17-25'te bu sürecin başlamasıyla birlikte biz 'bu okullara mesafe koyun, kapatın, öğrencilerinizi uzaklaştırın bu adamlar çok tehlikeli bir süreç yürütüyorlar 'dedik. 15 Temmuz olduktan sonra bütün teşkilat olarak çeşitli faaliyetler yaptık. Ülkelerden bazıları gerekeni yapmışlar ama hala bazıları farkında değil.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)