Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Hakem Heyeti Belli Oldu

Toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2019 tarihinde başlamıştı. Bu görüşmelerde uzlaşma sağlanmaması durumunda başvurulacak olan hakem heyetinin kimlerden oluşacağı belli oldu.

GÜNDEM 09.08.2019, 07:31
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Hakem Heyeti Belli Oldu

1 Ağustos 2019 tarihinde başlayan memurların zam oranının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanmazsa başvurulacak olan hakem heyetinin kimlerden oluşacağı belli oldu. 

Söz konusu hakem heyetinin 10 kişiden oluştuğu ve uzlaşma sağlanmaması durumundda 4 gün içinde karar vermesi gerekmektedir.

10 KİŞİDEN OLUŞAN HEYET BELLİ OLDU

Konu ile ilgili olarak heyete Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'ın başkanlık yapacak. Bunun yanı sıra Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikri Özkök, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'ndan belirlenecek birer bürokrat yer alacak.

Heyette 4 akademisyen yer alacak, bu akademisyenlerin 2'si Kamu İşveren Heyeti tarafından belirlenirken diğer 2 isim ise kamu görevlileri tarafından belirlendi. Kamu İşveren Heyeti, tercihini Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca'dan yana kullandı.

Kamu Görevlileri Heyeti ise Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu ve Prof. Dr. Şakir Görmüş'ü heyette yer alacak isim olarak seçti.

Toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2019 ile 30 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hükümet daha önce açıklanan takvime göre Kamu Görevlileri Heyetine sunacağı teklifi bayramdan sonra 16 Ağustos'ta duyuracak. 21 Ağustos'a kadar da bu sürecin bitmesi gerekiyor. Yani Kamu Görevlileri Heyeti bu teklife de 5 gün içerisinde cevap vermek zorunda.

Yorumlar (3)
CAN 4 ay önce
696 KHK LI İŞÇİLER YÜKSEK HAKEM KURULU YÜZÜNDEN 2018 YILI ENFLASYON FARKLARINI BİLE ALAMAMIŞTIR.. MEMURA VAR EMEKLİYE VAR 696 KHK LI İŞÇİLERE NEDEN ENFLASOYN FARKI BİLE VERİLMEDİ ?? ÜVEY EVLATMIYIZ ?? TAŞERONDA YILLARCA EZİLDİK HALA EZİLİYORUZ.. KAMUDA TAŞERON BİTTİ 4/D İŞÇİ DEDİNİZ AMA ENFLASYON FARKI YOK TOPLU SÖZLEŞME YOK MAAŞLAR ASGARİ ÜCRET BU NASIL KADRO ??????????????
bit çalışanı 4 ay önce
can kardeş senin yorumunu beğenirken yanlışlıkla beğenme me tuşuna basmışım bilgin olsun kardeşim
bit çalışanı 4 ay önce
khk ile çalışan kısım anlaşılan insan sıfatanı alınmıyor devlet tarafından tüm haklarımiz haram zakkum olsun ya devlet memurlarına var ya emeklilere yada vekiller bakanlar nalet olsun böyle çakma kadroya