Toplu Sözleşmede Anlaşma Sağlanamadı: İzmir Alsancak Garı'na Grev Kararı Asıldı

İzmir Banliyö Sistemi AŞ ile Demiryol-İş Sendikası arasında toplu sözleşme görüşmeleri 126 gündür devam ediyor. Görüşmeler kapsamında anlaşma sağlanamadı. Anlaşmanın sağlanamamasından dolayı İZBAN'ın Alsancak İstasyonu'na grev kararı asıldı. Alınan grev kararının detayları haberimizde...

Toplu Sözleşmede Anlaşma Sağlanamadı: İzmir Alsancak Garı'na Grev Kararı Asıldı

İzmir Banliyö Sistemi AŞ ile Demiryol-İş Sendikası arasında toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirildi ancak bir anlaşma sağlanamadı. 

Anlaşmanın sağlanamamasından dolayı İZBAN'ın Alsancak İstasyonu'na grev kararı asıldı. Grev kararı hakkında Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulundu. Ervüz yaptığı açıklamalarında görüşmelerin 126 günden bu yana devam ettiğini ancak çalışanları tatmin edecek bir kazanıma ulaşılamadığını belirtti

YÜZDE 28 ZAM TALEBİ

TİS sürecinin 342 işçiyi kapsadığını ifade eden Ervüz açıklamalarının devamında teklif edilen zammın ortalamasının yüzde 14 olduğunu sendika olarak yüzde 28 zam istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bizim uyuşmazlıklarımızın bir diğeri ise taban ücret. Biz asgari ücret artı yüzde 20 taban ücret istedik. Onlar bize asgari ücretin şu andaki rakamını teklif etti. İkramiyelerde 85 gün uygulanıyor, bize birinci yıl 90, ikinci yıl 95 gün teklif ettiler, biz 112 günde direniyoruz. Makinist arkadaşların sürüş ve vardiya tazminatı yok"

"MÜZAKEREYE AÇIĞIZ"

Hüseyin Ervüz açıklamalarının devamında İZBAN işçisinin 7 meslek grubuna ayrıldığını, en yüksek ücret alan grubun 2 bin 619 TL brüt ücret aldığını ifade ederek 87 çalışanın ise 2 bin 100 TL2nin altında maaş aldığını vurguladı. Ervüz resmi makamlar tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının yüzde 25 ila 30 aralığında olduğunu ifade ederek grevin olmaması için son güne kadar müzakereye açık olduklarını belirtti. Ervüz'ün bu konudaki açıklamaları ise şöyle oldu:

"Bütün yasal aşamaların bitmiş olması nedeniyle hiç istemediğimiz halde sendika olarak İZBAN iş yerinde grev kararı almış bulunmaktayız. Başlangıç tarihini ilerleyen günlerde belirleyeceğimiz grevin olmaması için son güne kadar gece gündüz müzakereye açık olduğumuzu İzmir kamuoyuna bildirmek istiyoruz"

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 17:27
YORUM EKLE