Toplu Taşıma Araçlarına Karakutu Takılacak

Hükümet tarafından alınan kararlar doğrultusunda; trafik kazalarının önüne geçilmesi için yeni kurallar getirildi. Buna göre kamera zorunluluğu haricinde 500 Bin otobüse uçaklarda bulunan karakutulardan katılacak ve olası kaza nedenleri net olarak tespit edilebilecek.

Toplu Taşıma Araçlarına Karakutu Takılacak

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye'de şehir içlerinde ve şehirler arasında yolcu taşıyan otobüs kazalarının sayısı artmış durumda. Bu kazalar gözönüne alınarak Hükümet tarafından yeni kararlar alındı. Buna göre; uçaklarda bulunan karakutulardan otobüslere takılması zorunlu hale getirildi. Bu sayede kazaların sebepleri net olarak anlaşılabilecek ve araştırmalarda kesin sonuçlar elde edilebilecek.

2019 SONUNA KADAR TAKILMASI ZORUNLU

Eylül 2017 tarihinde düzenlenen '"rafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı" çalıştayının hemen ardından İçişleri Bakanlığı tarafından; belediye otobüsleri, minibüs, midibüs, otobüs ve servis araçlarının dahil olması kaydıyla tüm araçlara 2019 yılı sonuna kadar kamera takılması zorunlu kılınmıştı. Bakanlık yeni alınan kararlar doğrultusunda uçaklarda bulunan karakutu sistemini toplu taşıma yapan 500 bin araçta takılmasını kesinleştirdi. Pilot uygulaması İETT'nin 520 aracında hayata geçirilecek karakutu sistemi sayesinde kaza analizleri yapılabileceği ifade edildi. 

2019'DA DEVREDE

Ayrıca yüzde 99 pay oranıyla net sonuçlar veren karakutuların, 2019 yılı sonuna kadar araçlara takılması zorunlu kılındı. Araç içi kameralarla entegre şekilde çalışacak sistemlerin, trafik kazalarının nedenleri net bir şekilde analiz edileceği belirtildi. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım trafik kazalarının en aza düşürülmesini hedefledikleri için bu uygulamada kesin karar verildiğini ifade ederek;  "25 Ekim 2017'de Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 24'üncü maddesine göre yolcu taşımacılığı faaliyetinde kullanılacak taşıtlara kamera zorunluluğu getirildi. Buna entegre olan diğer sistem de karakutu uygulamasıydı. Şimdi bu sistemin de araçlara takılması zorunlu hale getirilecektir." ifadelerinde bulundu.

KAZALARIN YÜZDE 50 ORANINDA AZALMASI BEKLENİLİYOR

Yeni sistemin kaza sonrasında en net tespitinin yapılabilmesi açısından büyük önem taşıdığını aktaran Mustafa Yıldırım;  "Bu iki sistemle devlet sorunu tespit edip, kazaya sebebiyet veren konuların önüne geçmeye çalışacak. Sürücü uyarı sistemlerinin araçlarda kullanımının da zorunlu hale gelmesiyle birlikte kazalar yüzde 50 oranında azaltılacak" dedi. Ayrıca Yıldırım; sürücü uyarı sistemlerininde zorunlu hale getirilebileceğini belirterek önümüzdeki haftalarda İçileri Bakanlığı yetkilieri ile bir araya geleceklerini belirtti. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 09:02
YORUM EKLE