banner731

Trafik Cezalarının Artışına İlişkin Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Genel Kurulda kabul edildi. Konu hakkında detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

GÜNDEM 18.10.2018, 08:51 18.10.2018, 09:06
Trafik Cezalarının Artışına İlişkin Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi

AK Parti tarafından sunulan kanun teklifine göre 45 yaşından gün almamış başpolis ve kıdemli başpolisler, gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olmaları ve eğitimlerini tamamlamaları halinde "komiser yardımcısı" olabileceklerdir. Bunun yanı sıra EGM bünyesinde başpolis alımı sona erecek.

Sahil Güvenlik Komutanı ve Emniyet Genel Müdürüne de kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, orgeneral ve oramirallere uygulandığı şekilde yurt dışı görev yolculuklarında, 1. sınıf üzerinden yol gideri ödenecek. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerine, kendi denetim istasyonlarında, kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçları takograf ve süre yönünden denetleyebilme hakkı verilirken bu kişilere ceza tutanağı düzenleme yetkisi de getirilecek.

HURDA ARAÇ DÜZENLEMESİ

Tescil Belgesi, Tescil Plakası almadan ve hurdaya ayrılan araçlarla karayollarına çıkan sürücülere bin 2 bin TL idari para cezası kesilmesi öngörülürken hurdaya çıkarılmış araçların karayolunda sürülmesi yasaklanacak. Aksi takdirde araç sürülürse sürücüsüne 2 bin 18 TL para cezası kesilecek.

Söz konusu düzenleme ile çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar, mevzuatta belirlenenler araçların dışında kullanılamayacak. Kullananlar ise 2 bin TL para cezası alacak. Aracı muayenesiz trafiğe çıkan sürücülere kesilen 108 TL para cezası 235 TL'ye yükselecek.

Kamyon ve tırlarda emniyet şerit ihlaline 488 lira idari para cezası, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için ise bin 2 lira idari para cezası getirilecek. Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekici sürücülerine, bin 2 lira idari para cezası kesilecek.

SPİN ATANA 5 BİN TL CEZA

Genel Kurulda kabul edilen teklife göre "spin" ya da "drift" denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 5 bin 10 TL para cezası uygulanacak. Ayrıca bu kişilerin sürücü belgeleri 60 gün süreyle alınacak. 

Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullananlara verilen 108 lira olan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak. Sürücüler, yaya veya okul geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlayacak. Yavaşlamayan sürücülere 488 TL para cezası kesilecek. 

Kanuna göre, uzman jandarmaların astsubaylığa geçiş yaş sınırı 31'den 35'e çıkarılacak. 

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)