Tren kazası araştırılsın teklifi

9 kişinin öldüğü, 86 kişininde yaralandığı Ankara hızlı tren kazası sonrası miting meydanlarında kazanın sorumluları sonuna kadar araştırılacak ve sorumlu kişiler cezalandırılacak diyen AKP hükümetinin, 24 kişinin öldüğü ve 318 kişininde yaralandığı Çorlu tren kazası ile ilgili meclise verilen ''tren kazası araştırılsın'' teklifine, MHP ile birlikte hayır oyu verdiği ortaya çıktı.

GÜNDEM 22.12.2018, 03:56 22.12.2018, 04:48
Tren kazası araştırılsın teklifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, ikinci 100 günlük eylem planı toplantısında,  Ankara'da meydana gelen tren kazasıyla ilgili olarak, "Kaza tüm boyutlarıyla ilgilenecek sorumlular ortaya çıkarılacak gereken her şey yapılacaktır" demişti. 

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi yakınlarında Uzunköprü-İstanbul seferini yapan 362 yolculu trenin 6 vagonunun raylardan çıkıp devrilmesiyle 24 kişinin ölümüne ve 318 kişinin de yaralanmasına neden olan Çorlu tren kazasına ilişkin, CHP’nin Meclis Genel Kurulu’na verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildiği ortaya çıktı. 

CHP Grup Başkanvekilleri, Ankara hızlı tren kazası sonrası, tren kazalarının gerçek nedenlerinin ve kazalarda TCDD’nin sorumluluğunun ortaya çıkarılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na Meclis Araştırması açılması için teklif verdi. Chp'nin verdiği tren kazaları araştırılsın teklifine, bu sefer, Çorlu tren kazası araştırılsın teklifine hayır dedikleri gibi bu araştırma teklifine de, AKP ve MHP'nin Hayır deyip demeyecekleri merak konusu oldu...

Çorlu tren kazasıyla ilgili soruşturmada skandallara bir yenisi eklendi. 8 Temmuz’daki kazayı araştıran bilirkişi heyetinde yer alan Mustafa Karaşahin’in hattın yenileme projesi danışmanı olduğu ortaya çıkarken, diğer isim Prof. Sıddık Binboğa Yarman’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Savronik ise trenin devrildiği hattın sinyalizasyon ihalesini almış.

Sosyal medya hesabından Çorlu tren faciasıyla ilgili yaptığı araştırmaları paylaşan gazeteci Mustafa Hoş, her iki ismin Pamukova tren faciasını aklayan bilim heyetinde de yer aldığına dikkat çekti. TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı’yla ticari ilişkiler içinde olan Karaşahin ve Yarman’ın kazanın akşamında helikopterle Çorlu’ya getirildiğini belirten Mustafa Hoş, Savronik’in TCDD’den aldığı ihaleler arasında facianın olduğu Trakya Demiryolu’nun da olduğunu ifade etti.

Daha önce bilirkişilerden Karaşahin’in Ulaştırma Bakanlığı danışmanlığı, hızlı tren hattı yenileme danışmanlığı ve Çorlu faciasının meydana geldiği hattın yenilenme projesine danışmanlık yaptığı ortaya çıkmıştı.

Yorumlar (0)