TSK'dan 100 Kişiye Kritik Mektup!

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki pilot açığının kapatılmasına yönelik olarak TSK’dan emekli olup sivil havacılık sektöründe görevde bulunan yaklaşık 100 pilota Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan mektup ile çağrı yapıldığı ifade edildi.

GÜNDEM 28.08.2018, 08:30
TSK'dan 100 Kişiye Kritik Mektup!

15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra yoğun temizlik yapılan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki pilot açığının kapatılması adına uygulanan tedbirlere yenisi eklendi.

TSK bünyesinde daha önce farklı FETÖ kumpasları ile ayrılmak zorunda kalan pilotların dönüşü için imkan sağlanmış ve daha sonra KHK ile TSK’da 18 yılını doldurmadan emekli olan pilotlar için dönüş yolu açıldığı ifade edilmişti.

Sivil havacılık sektöründe kazandıkları ücret ile savaş pilotu olarak kazandıkları ücret arasındaki makasın daraltılması için de formüller üretilmişti. Ancak pilot açığı tam anlamıyla kapatılamadı.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre; Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ihtiyat pilot projesi hayata geçirildiği açıklandı.

Bu detaylara göre; sistemde gönüllülük esas ve sivil havacılık sektöründe görev alan pilotlar tazeleme eğitimi aldıktan sonra yılda iki ya da üç kez harbe hazırlık seviyelerini korumaları için 10 günlük kamplara katılmaları sağlanıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da bu projenin hayata geçirilmesi için faal olarak görev alan pilotlara mektup yazıldı. 44-50 yaş arasındaki yaklaşık yüz pilota bu mektuplar gönderilirken sistemin gönüllülük esasıyla çalıştığına dikkat çektiler.

Gönderilen mektup içerisinde yer alan ifadelerde ise,

“Bölgemizde meydana gelen gelişmelerin yanı sıra, ülkemizin bölgesel ve küresel gücü arttıkça istikbal ve istiklalimize yönelik tehditlerin de bir o kadar arttığını görmekteyiz. (...)

Bu maksatla yapılan çalışmalar, eski personelimizin tecrübelerine başvurmanın zaruri hale geldiğini göstermektedir.

Ülkemizin ve milletimizin bekasının devamı için gönüllü olmanız durumunda ihtiyat pilot statüsüne alınarak, yapılan planlamaya göre öncelikle 34 iş günü sürecek harbe hazırlık tazeleme eğitimi verilecek.

Daha sonraki aşamada harbe hazırlığın devamı amacıyla yılda iki ya da üç kez yaklaşık 10’ar işgünü olacak şekilde harbe hazırlık seviyesini belirlenen uçakla muhafaza etmeniz sağlanacak.” denildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (1)
Hakan 1 yıl önce
Tsk dan istifa eden diger personelede donus yolu bekliyoruz.