TSK'dan Afrin Operasyonuna İlişkin Haftalık Basın Açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'nin Afrin bölgesine gerçekleştirilen harekata ilişkin bir basın açıklaması yayımladı. TSK tarafından yayımlanan basın açıklamasında imha edilen hedefler, etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve operasyona dair detaylar paylaşıldı.

TSK'dan Afrin Operasyonuna İlişkin Haftalık Basın Açıklaması

Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetler, bölgeden terör örgütü faaliyetlerini temizlemek maksadıyla, Suriye'nin Afrin bölgesine Zeytin Dalı Harekatı düzenliyor.

TSK gerçekleştirilen harekâta ilişkin bir basın açıklaması yayımladı. Yayımlanan basın açıklamasında harekatın ilerleyişine dair bilgiler verildi.

TSK'DAN AFRİN OPERASYONUNA İLİŞKİN HAFTALIK BASIN AÇIKLAMASI

Türk Silahlı Kuvvetlerince yayımlanan basın açıklamasında, operasyonun devam ettiği bildirildi. Gerçekleştirilen operasyon kapsamında bölgede bulunan terör mevzileri ve terör örgütü mensuplarının temizlenmesi amacıyla gerçekleştirildiği bir kez daha vurgulandı.

Operasyon kapsamında ayrıca bu zaman kadar 13 Mehmetçiğin şehit olduğu ve 57 askerin de yaralandığı aktarıldı.

Etkisiz hale getirilen terörist sayısına ilişkin yapılan açıklamada, 899 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

TSK tarafından yayımlanan basın açıklaması;

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır. 

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. 

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. 

Aynı zamanda harekatın başlangıcından itibaren, harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hedefleri arasında bulunmamaktadır. 

Bu hususlara ilave olarak, Hava Kuvvetlerimiz tarafından, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır. Kara ateş destek vasıtalarımız da aynı esaslarla hareket etmektedir. 

Harekâtın başlangıcından itibaren Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait 538 hedef imha edilmiştir. 

Harekât kapsamında, şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 899 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. 

Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinden bugüne kadar 13 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 57 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmamaktadır. 

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir. 

Zeytin Dalı Harekâtı bölgede barış ve istikrarı sağlamak üzere tüm teröristlere karşı, ahlaki değerler ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE