banner731

TSK, insansız kara taşıtları kullanacak

TSK'ya kazandırılan insasız hava taşıtlarından sonra şimdi de insansız kara taşıtları kazandırılıyor. İnsansız kara taşıtları uzaktan kumanda ile kontrol edilerek, önemli yakın operasyonlarda can kaybı olmadan görev yapacaklar....

GÜNDEM 04.12.2018, 16:44
TSK, insansız kara taşıtları kullanacak

TSK'da bir ilk... İnsansız kara taşıtları göreve hazır... TSK artık terör yuvalarına yaptığı operasyonlarda en az can kaybı verebilmek amacıyla geliştirilen İNSANSIZ KARA TAŞITLARı teknolojisini kullanacak... Her türlü teknoloji donanımlarına sahip insansız kara taşıtları, uzaktan kumanda ile kontrol edilecek..

Türkiye'de insansız sistemlerin geliştirilmesi ve Türk Silahlı  Kuvvetleri envanterine girmesi yönündeki çalışmalar, dünyadaki gelişmelere  paralel olarak 2000'li yılların başında yoğunlaştı. Çalışmalar sonucu çeşitli  insansız hava ve kara aracı, güvenlik güçleri tarafından operasyonel olarak  kullanılmaya başlandı. Geçen sürede ise askeri ve sivil alanda insansız  sistemlere olan ihtiyaç hızla arttı.

Bu gelişmeleri dikkate alan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), insansız  sistemler alanında yerli çözümlerin artırılmasına ve çeşitlendirilmesine yönelik  çalışmaları yoğunlaştırdı.

SSB, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Planı kapsamında geliştirilmesi  planlanan insansız kara araçlarını hafif, orta ve ağır sınıfta olmak üzere 3 ana  kategoride gruplandırdı.

Küçük robotlar girilmedik yer bırakmayacak

Buna göre, Hafif Sınıf İnsansız Kara Araçları kategorisinde  yürütülecek çalışmalar 3 farklı seviyede gerçekleştirilecek.

Bu kategorideki birinci seviye araçların ağırlığı 1 kilogramdan az  olacak. Gündüz ve gece ortamında keşif ve gözetleme maksadıyla toprak yol, oyuk,  mağara, bina içi ortamlarda ilerleyebilecek mobiliteye sahip bu araçlar,  özellikle bina içi ve kapalı alanlardaki görevleri çok düşük ses seviyesiyle  yerine getirecek.

Atılabilir ve bir personel tarafından sökülüp takılabilir,  gerektiğinde uzatılabilir/ayarlanabilir çubuk yardımıyla gözetleme ve dinleme  yapabilir özellikteki araçlar, uzaktan kumandayla kontrol edilebilecek ve görev  süresi 2 saati bulacak.

Kategoride yer alan ikinci seviye araçlar ise toprak yol, oyuk,  mağara, menfez, meskun mahal/kapalı alan, çok katlı bina içi operasyon öncesi  keşif, gözetleme, tuzak tespiti ve emniyet operasyonları icra edebilecek.

Atılabilen ve merdiven çıkabilen, ağırlığı 3 kilogramla sınırlı olacak  bu araçlar, yüksek otonom seviyede, yarı otonom ya da uzaktan kumandalı  olabilecek. 17 santime kadar dik engelleri aşabilecek araçlar, 2 saate kadar  görev yapabilecek.

Kategoride yer alan üçüncü seviye araçlar, toprak yol, oyuk, mağara ve  benzeri ortamlarda keşif-gözetleme kabiliyetiyle birlikte geniş arazi  bölgelerinde ve meskun mahal içinde bulunan oda/alanlarda operasyon öncesi karar  destek sağlamak ve emniyet almak amacıyla haritalama yapabilmekte kullanılacak.

Keşif-gözetleme, genişletilmiş gözetleme, haritalama, KBRN modüllerine  sahip olacak, merdivende ilerleyebilecek araçların ağırlığı 6 kilograma kadar  çıkabilecek, bunlar yarı otonom ya da uzaktan kumandalı görev yapabilecek.

Araçlar büyüdükçe görevler çeşitlenecek

Orta Sınıf İnsansız Kara Araçları kategorisinde ise iki farklı  seviyede araç geliştirilecek.

Bu kategorideki araçlar genel olarak uzaktan komuta birimiyle kontrol  edilerek keşif ve gözetleme yapabilecek, gerektiğinde silah kulesi entegre  edilebilecek, eve dönme, belirlenecek seviyede balistik koruma, yüksek hareket ve  engel aşma, kablolu ve kablosuz kontrol edilebilme gibi kabiliyetlere sahip  olacak.

En az 500 metreden kesintisiz olarak kontrol edilip veri aktarımı  yapabilecek araçlar, kontrol paneliyle iki yönlü ses iletişimi sağlayabilecek,  belirlenen genişlikteki hendekleri ve su birikintilerini aşabilecek.

Bu kategorinin birinci seviyesinde keşif, gözetleme ve küçük çapta  hafif silahla ateş etme yeteneğine sahip, azami 500 kilogram ağırlıkta, üstün  hareket kabiliyetinde sahip araçlar geliştirilecek.

İkinci seviyede ise keşif, gözetleme ve hedef tespiti yapabilecek,  üzerinde faydalı yük olarak değişik çapta silah sistemleri ve lojistik kapsamda  değişik yükleri ve gerektiğinde insan taşıma kabiliyeti olan, değişik hava, arazi  ve görüş şartlarında üstün hareket kabiliyetine ve faydalı yükle birlikte azami  2,5 ton ağırlığa sahip araçlar üretilecek.

Mevcut zırhlılar insansız da görev yapacak

Ağır Sınıf İnsansız Kara Araçları kategorisinde ise öncelikle  envanterde bulunan taktik tekerlekli ve paletli kara araçlarının  insansızlaştırılması, bununla birlikte araçları insansızlaştırmak için asgari  hazır bulunuşluk gereksinimleri göz önüne alınarak geliştirilecek  insansızlaştırma kitinin ve bu kitin uygulanabileceği asgari araç özelliklerinin  belirlenmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda insansızlaştırılan platformların lojistik hizmetler,  riskli arazi kesimlerinde keşif ve ulaştırma hizmetleriyle yüksek ateş gücü ve  hareket kabiliyetini kullanarak düşmana yaklaşma ve gerektiğinde etkisiz hale  getirme amaçlarıyla kullanılması planlanıyor.

Söz konusu araçlar her türlü hava, arazi ve görüş şartlarında uzaktan  kumandalı/yarı otonom görev yapabilecek, istendiğinde insan tarafından normal bir  platform gibi kullanılabilecek, üzerindeki kameralardan gelen görüntüler uzaktan  kontrol birimine gönderilebilecek, platformun görev kritik alt sistemleri (far,  fren, gaz, vites, direksiyon ve benzeri), üzerindeki silah, çevre izleme ve  karıştırıcı sistem gibi faydalı yükler uzaktan kontrol edilebilecek.

Yorumlar (0)