Tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor! Artık zorunlu oldu!

Tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor! Artık zorunlu oldu!

Tüm vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında artık şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar, yolcularının HES kodunu almak zorunda. Kurallara uymayanlar firmalar ise 10 gün boyunca seferden men edileceği ifade edildi.

Mayıs ayında gönderilen genelgeye göre uçak, tren ya da otobüs ile yapılan seyahatlerde HES kodu alınmasının zorunlu olduğu belirtildi. Konuyla ilgili yayımlanan genelgede artık, otobüs firmalarıyla seyahat edecek yolcularda HES kodunun alınması gerektiği ifade edildi. HES kodu olmadan bilet satışı yapılamayacak.

KONTROL EDİLECEK

Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar, yolcuları araca kalırken, HES kodlarını kontrol edece ve araca binmelerinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcuların araca bindirilebileceği ifade edildi.

HES KODU TAKİP EDİLECEK

Konuyla ilgili gönderilen genelgede ise şu ifadeler kaydedildi:

"Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacaktır.

Tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor! Artık zorunlu oldu!

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebileceklerdir.

DENETİMLER DAHA DA SIKLAŞACAK

Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır.

Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecektir.

Tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor! Artık zorunlu oldu!

10 GÜN SEFERDEN MEN EDİLECEK

Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Valiler/Kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak olup HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.

Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler ilgi (b) Genelgemiz çerçevesinde Valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler