Türk Eczacıları Birliği Başkanı Açıkladı! 5 Eczacımız Yaşamını Yitirirken 12 Tanesi De Karantinada

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Açıkladı! 5 Eczacımız Yaşamını Yitirirken 12 Tanesi De Karantinada

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, 4 eczacının şu an hastanede Covid-19 tedavisi gördüğünü, 12 eczacının evde karantinaya alındığını, 3 ezcane çalışanının hastanede bulunduğunu ve 25 eczane çalışanının ise evlerinde karantinada olduklarını açıkladı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden eczacı sayısının ise 5 olduğunu belirtti. 

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'nin corona virüs (Covid-19) ile mücadelesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Çolak, devlet tarafından sağlanacak koruyucu ekipmanın hala ellerine ulaşmadığını açıklayarak, "Bu da eczacılarımızı hem ekonomik açıdan zora düşürüyor hem de bulaş riskini artırıyor. Bu yoğun süreçte eczacılarımız bazı açılardan yıpratıldı ve Sağlık Bakanlığı dışındaki kurumlarca denetlendi. Bunu tasvip etmiyoruz. Eczanelere yapılmış olan denetimler, birer sağlık merkezi olan eczanelerimizi kamuoyunda fırsatçı konumuna düşürüyor. Bunun yanı sıra SMS kodu henüz kendisine iletilmemiş vatandaşlarımız, eczanelere gelerek maske soruyor. Bu da eczanelerimizde yoğunluğu ve bulaş riskini artırıyor" şeklinde konuştu. 

5 ECZACI YAŞAMINI YİTİRDİ

Çolak, kaç eczacının ve eczane çalışanının Covid-19'a yakalandığını ve aralarında yaşamını yitirenlerin olup olmadığına dair açıklamalarda bulundu:

"4 eczacımızın hastanede tedavi gördüğünü, 12 eczacımızın evinde karantinada olduğunu, 3 eczane çalışanımızın hastanede tedavi gördüğünü, 25 eczane çalışanımızın ise evinde karantinada olduğunu biliyoruz. Bugüne dek yaşamını yitiren eczacı sayımız ise 5. Buradan hayatını yitiren meslektaşlarıma Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hasta arkadaşlarımızın da acil şifa bulmasını temenni ediyorum."

BU SİSTEMİN YÜKÜ HAFİFLETECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Ankara ve İstanbul’daki eczanelerde başlayan ve sonrasında tüm Türkiye'ye yayılan maske dağım uygulamasından bahseden Çolak, "Eczanelerimiz birer sağlık merkezi ve maske de tıbbi bir ürün. Bu bakımdan hizmete elbette hazırız. Ancak yaşanan bazı sıkıntılar mevcut. Mesaj gitmemiş vatandaşlarımız var, henüz maske ulaşmamış eczanelerimiz var. Oysa maske, içinden geçtiğimiz dönemde öncelikli ve olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Devletin ücretsiz maske dağıtımını halk sağlığı adına olumlu bir adım görmekle beraber, ücretsiz maskenin yanı sıra devlet tarafından belirlenecek sabit bir fiyatla maskelerin eczanelerden satın alınabileceği bir sistemin yükü hafifleteceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

SİZE MESAJ GELMEDİYSE ECZANALERE GİTMEYİN

Eczanelerde başlayan uygulama konusunda insanları uyaran Çolak, "Lütfen telefonunuza mesaj gelmediyse maske talebiyle eczanelerimize gelmeyin. Eczanelerimizde olması gerekenden fazla kalabalığın olması, ilaç ve sağlık hizmetini aksatacak ve bulaş riskini artıracaktır. SMS koduyla birlikte eczanelerimize geldiğinizde ise sosyal mesafenin korunmasına ve içerideki kişi sayısına göre dışarıda beklemeye özen gösterin. Koruyucu yöntemleri de unutmayın" diye sözlerini dile getirdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler