Alexa
26 Aralık 2017 Salı 22:16
Türk-İş'ten Taşeron Düzenlemesinde KİT ve Belediye Personelinin Kadroya Alınmamasına Tepki
Kamu Personeli

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, internet adresi üzerinden KHK ile resmiyet kazanan taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair düzenlemeye ilişkin eleştirilerde bulundu. Türk-İş, düzenlenmenin KHK ile yayımlanmasına ve kadroya alınmayan işçilerin varlığına dair 7 maddelik bir bildiri yayımladı. 

TÜRK İŞ TEK GÜNDEMLE TOPLANDI

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, tarafından yayımlanan basın açıklamasında, 26 Aralık tarihinde TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu 23. Dönem 13. Toplantısının gerçekleştirildiği ifade edildi. Gerçekleştirilen toplantının tek gündemle toplandığı ifade edilirken toplantının ardından alınan maddeler yayımlandı 

TÜRK-İŞ'TEN TAŞERON DÜZENLEMESİNE ELEŞTİRİ

Türk-İş tarafından yayımlanan taşeron bildirisinde, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemenin Kanun Hükmünde Kararnameyle çıkarılmasına eleştiride bulunuldu. Düzenlemenin mecliste görüşülmemesinin bazı olumsuzluk doğuracağı ifade edilen bildiride kadroya alınmayan işçilere ilişkin de açıklamalarda bulunuldu. 

Belediye ve KİT işçilerinin kadroya alınmamasına sert eleştirilerde bulunan Türk-İş taşeron düzenlemesine ilişkin aşağıdaki maddeleri yayımladı.

Türk-İş tarafından yayımlanan 7 maddelik taşeron bildirisi,

1- “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” 24 Aralık 2017 Tarihli ve 30280 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 696 Karar Sayılı KHK içerisinde alt işveren işçisiyle ilgili düzenlemeler de yapılmıştır. Çalışma yaşamının yıllarca kanayan bir yarası olan kamuda taşeron uygulamasının sona erdirilmesi ve alt işveren işçisi olarak çalışanların kadroya (belirsiz süreli iş sözleşmesi) alınması konusunda yıllar sonra bir düzenleme yapılmış olması, kadroya girenler açısından olumlu karşılanmış, emeği ve katkısı olanlara teşekkür edilmiştir. 

2- Ancak, yaklaşık bir milyon alt işveren işçisini doğrudan ilgilendiren bir konuda, sosyal taraflarla taslak paylaşılmadan, eleştirileri dikkate alınmadan, TBMM’de müzakere imkanı sağlanmadan, kamuoyunda geniş şekilde tartışılmadan, olağanüstü hal kapsamında düzenlemelerin yapılmış olması uygulamada birtakım sorunlara yol açacaktır.  

3- Alt işveren işçilerinin tümünün, herhangi bir ayrıma tutulmadan kamuda kadroya geçirilmesi, başta ücret ve sosyal haklar olmak üzere çalışma şartlarının iyileştirilmesi,  istihdam güvencesine kavuşturulmaları öncelikli talep olarak işçiler ve sendikaları tarafından ifade edilmiştir.   

4- KHK ile yapılan düzenlemeyle alt işveren işçileri arasında ayırım yapılmıştır. KHK’nin 127. Maddesiyle yapılan düzenlemenin kapsamına 5018 sayılı Kanuna ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri alınmış, ancak anılan kanun ile KHK’nın eki (I) sayılı listede yer almayan kamu idareleri kapsam dışında bırakılmıştır. 
Böylece KHK’yle yapılan düzenleme sonucu, bazı özel bütçeli kuruluşlar ile kamu iktisadi teşekküllerinde (KİT) çalışan taşeron şirketi işçileri kapsam dışında bırakılmış ve kadroya alınmamıştır. Bunun sonucu 58 KİT’te çalışan yaklaşık 50 bin işçi mağdur edilmiştir. Bunların da kapsama alınması hususunda olumlu haber beklenmektedir. 

5- Yerel yönetimlerde çalıştırılan işçiler arasında da ayrım yapılmış, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalıştırılan işçiler kapsamda olurken, halen belediye şirketi bünyesinde istihdam edilen işçilerin belediyenin kendi kadrosuna geçişleri söz konusu olmamaktadır. 

6- Hukukumuzda sendikal örgütlenme “işkoluna göre sendikalaşma ilkesine” göre düzenlenmiş olmasına rağmen, KHK ile yapılan düzenlemede, aynı işyerinde farklı işkolunda kurulu sendikaların örgütlenmesine ve birden fazla toplu iş sözleşmesi yapılmasına imkan verilmektedir. Bu düzenleme işyerlerinde kargaşaya ve çalışma barışının bozulmasına yol açacak niteliktedir. Bu endişenin giderilebilmesi için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. 

7- TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, gelişmeleri yakından izleyecek ve gelişmelere göre, Konfederasyonun güçlenerek çalışmalarını sürdürmesi ve başta sendikal örgütlenme olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi konularında üzerine düşen sorumluluğu kararlılıkla yerine getirecektir.   

Kamupersoneli.net - ANKARA
 

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan 2017-12-28 14:50:05

Belediyede personele dayalı hizmet alımında 4d kadrosuna geçebilir mi yoksa belediye iktisadi teşebbüslerindemi işçi olacak bilgisi olan var mı

Avatar
Magdur kit 2017-12-28 12:45:11

Bu nasıl adalet bu kadar kişiye veripte kitleri devre dışı bıraktılar bu nasıl adalet zaman gelince halk diyolar halka yardımcı olmuyolar oy zamanı halktan yardım istiyolar kadroya gelince ayrımcalık yapıyolar duysunlar

Avatar
haksızlığa uğrayan KITLER 2017-12-27 12:49:29

Bu kaksizligin biran önce haletmeleri lazım biz kitlere de kadro verilmelidir bu kul hakkıdir vicdaninizi elinize koyun birde içimize sindidiyorlar bizleri secerekmi içinize sindi soruyorum sayın bakana yapmayın bunu buyanlisdan dönün okadar Üzgünüzki ne uykumuz kaldı ne umudumuz kaldı bize böyle yapılması çok üzdü bizi herkes sevinirken biz ağliyoruz almayın mazlumun ahini çıkar aheste aheste Allaha havale ediyoruz şunu unutmasinlar bizde seçimde onların umutlarını aliriz oyyok artık kitkerden belediyelerden

Avatar
Gulseren Tuna 2017-12-27 12:32:30

Reis bu isi halledecek inşaAllah, her iş de güvendigimiz gibi bunda da inanip guveniyoruz

Avatar
Gulseren Tuna 2017-12-27 12:29:03

Reis'e guveniyoruz, halledecek inşaAllah

Avatar
Mehmet Kaya 2017-12-27 01:57:57

Kitlerde çalışanlar üvey evlatmı ya Nasıl adelet hani teşeron bitecekti.kirlerede gelmesi lazım yaaa.çoçuklarımıza diyemiyoruz bizede kadro gelecek diyoruz. Yapmayın bu adeltsizliği..inşAllah Cumhurbaşkanı'mız hal edecektir.

Avatar
Alparslan 2017-12-26 23:26:11

Ben inanıyorum reis bu işi bitirecek 58 kuruma onayı verecek

Avatar
MağdurKİT 2017-12-26 23:14:11

Kitler bu devletin çalışanları değil galiba ülkenin bel kemiği kitlere kadro gelmicekse hiçbir kuruma gelmemesi gerek. Su saçmalığı bir an önce özüm bulunması gerek. Adalet istiyoruz KİTlerde çalışanları yok sayamazsiniz..