13 Ocak 2017 Cuma 11:52
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Başvuruları İçin İstenilen Belgeler

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türkiye genelinde verilmeye başlanılan Türkiye Cumhuriyeti yeni kimlik kartları başvuruları için gerekli belgeler listesi açıklandı. Peki başvurular için hangi belgeler isteniliyor.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

- Nüfus Cüzdanı

- Uluslararası Aile Cüzdanı

- Pasaport

- Sürücü Belgesi

- Memur Cüzdanı

- Avukatlık Kimlik Kartı

- Askeri Kimlik Kartı

- Basın Kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı kimlik belgesi ve 1 adet Biyometrik fotoğraf ile yapılacaktır.

Fotoğraflı Kimlik Belgesi: Yukarıda sayılan kimlik belgelerinin kişinin kimliğinin belirlenmesinde tereddüde yer vermeyecek şekilde olması gereklidir. Nüfus Cüzdanı eski tarihli olanlar, yıpranmış olanlar ve ya fotoğrafı yerinden oynamış olanlardan kimliğini kanıtlayıcı ikinci bir kimlik belgesi istenir.

Herhangi bir kimlik ibraz edemeyenler için yerleşim yeri muhtarlığınca düzenlenmiş Kimlik Kartı Talep Belgesi istenecektir.

Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş olacaktır, düz zemin üzerine basılan fotoğrafta fon beyaz ve desensiz olacak, yüz tamamen görülür şekilde ön cepheden çekilmiş, gözler açık konumda ve saçlar gözleri kapatmayacak şekilde,  renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmayacaktır. Başörtülü fotoğraflarda alın yüz ve çene açık olacaktır.

MÜRACAAT ŞEKLİ:

T.C. Kimlik Kartı ile ilgili başvuru esnasında zaman tasarrufu için lütfen  ALO 199 çağrı merkezini veya  https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/adresinden randevu alınız.

KİMLİK ALMAK İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR:

- 15 Yaşını Tamamlayanlar (16 yaşından 1 gün alanlar):

- 15 yaşını tamamlayanların Biyometrik verisi alınacağından şahsen başvuruları esastır.

- 15 yaşını tamamlayan kişilere Kimlik Kartı düzenlenmesinde yukarıda sayılan başvuru için gerekli belgelerden birisini ibraz ettiği takdirde talep belgesi ile imza formuna imzaları alınacak ve kimlik kartları başvuru esnasında beyan ettikleri adreste kendilerine teslim edilecektir.

- 15 yaşını tamamlayanların fotoğrafsız nüfus cüzdanı ile başvurmaları ve kimliklerini kanıtlayacak yukarda sayılan belgelerden birini ibraz edememeleri durumunda ve ya ibraz edilen belgedeki kişiyle nüfus kütüklerinde kayıtlı kişinin aynı kişi olup olmadığı hususunda tereddüdü düşülmesi halinde Mülki İdari Amirinin emriyle kolluk kuvvetlerine soruşturma yaptırılacak. Soruşturmanın olumlu sonuçlanması halinde başvuru alınacaktır.

- 15 Yaşını Tamamlamayanlar (16 yaşından gün almamış olanlar):

- On beş yaşını tamamlamayanlardan Biyometrik veri alınmayacaktır.

- On beş yaşını tamamlamayanların başvuruları veli, vasi, kayyımları tarafından yapılacaktır.

- On beş yaşını tamamlamayanların velilerinin talebi halinde kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenecektir.

KAN GRUBU:

- Kimlik Kartlarında yer alan kan grubu alanı için bir defaya mahsus olmak üzere sağlık kuruluşlarından alınan kan grubu belgesinin ibrazı gereklidir.

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ:

- Doğum ve kayıp nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda kişinin talebi halinde yeni kart düzenleninceye kadar kimliğini ispata yarayacak on beş gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenecektir.

KİMLİK KARTI BEDELİ:

- 2017 yılı için ilk müracaatlarda 16 TL, kayıplarda 32 TL olarak belirlendi.

Son Güncelleme: 02.02.2019 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.