Türkiye'de Hayvancılık İflas Etti İddiasına Tarım Bakanlığı'ndan Yanıt

Tarım ve Orman Bakanlığı, CHP Milletvekili Gaytancıoğlu tarafından ortaya atılan iddialara dair bir açıklama yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada et ve canlı hayvan ihracatına dair bilgiler verilirken besicilik yapmak isteyen herkese talep edilen belgeleri sağlamaları halinde izin verildiği bildirildi. Söz konusu iddialar ve bakanlık tarafından yapılan açıklamanın detayları haberimizde...

GÜNDEM 20.08.2018, 05:05
Türkiye'de Hayvancılık İflas Etti İddiasına Tarım Bakanlığı'ndan Yanıt

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'de hayvancılık konusunda bir rapor hazırlamış ve raporunda elde ettiği verileri kamuoyu ile paylaşmıştı.

Okan Gaytancıoğlu tarafından paylaşılan raporda Türkiye'de hayvancılığın iflas noktasına getirildiği, yine et ve canlı hayvan ithalatının AK Partili kişilerce yapıldığı yönünde iddialar yer aldı. Tarım Bakanlığı bu iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

TARIM BAKANLIĞI'NDAN HAYVANCILIK AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık konusuna dair bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından ortaya atılan hayvancılık iddialarına değinildi. Bu konuda et ve canlı hayvan ihracatının sadece Et ve SÜt kurumu tarafından yapıldığı vurgulandı. Ayrıca açıklamalarda besilik ve damızlık hayvan ithalatının da ithalat yapmak isteyen işletmelerin kontrol belgesi alması koşuluyla gerçekleştirilebildiği belirtildi. İşte o açıklamalar;

"Bakanlığımızca 2017'de başvuru yapan işletmelere bin 100 adet kontrol belgesi verilmiş ve 139 bin 906 damızlık büyükbaş hayvanın ithalatına izin verilmiştir. 2018'de ise bugün itibariyle 420 adet kontrol belgesiyle 61 bin 74 damızlık büyükbaş hayvanın ithalatına imkan sağlanmıştır. Besilik hayvan ithalatında da 2017'de 3 bin 500 adet kontrol belgesi verilmiş ve 750 bin büyükbaş hayvanın, 2018'de de günümüz itibarıyla bin 100 adet kontrol belgesi verilerek 650 bin büyükbaş hayvanın ithalatına izin verilmiştir. Netice itibariyle Bakanlığımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yürüttüğü politikalarla gerek hayvancılık sektörünü, gerekse de üretici çiftçilerimizi desteklemeye ve vatandaşlarımızın taleplerini karşılamaya devam edecektir."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)