Türkiye'de Her Yıl 500 Bin Konut Dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarında, Türkiye'de her yıl 500 bin konutun dönüştüreleceğini, dönüşümün ekonomiye katkı sağlayacağını ifade etti. Bakan Özhaseki'nin açıklamalarının tamamı haberimizde...

GÜNDEM 04.02.2017, 09:35
Türkiye'de Her Yıl 500 Bin Konut Dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümün hızlandırılması için harekete geçti. 2018 yılından itibaren Türkiye'de yılda 500 bin konutun dönüştürülmesi hedefleniyor. 15 yıl içerisinde ise 7.5 milyon konutun dönüştürülmesi hedeflendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar planı yapma yetkisinin tek elde toplanacağını, aksi bir durumda imarda kargaşa yaşanacağını ifade ettiği açıklamasında: , “Bakanlığımız bugüne kadar Türkiye’nin her yerinde kullandığı planlama yetkisini artık kullanmayacak. Kimse tapusunu alıp yüksek kat için Ankara’ya gelmesin. Yoğunluğun artmasını isteyen kapımızı çalmasın. Ancak belediye haklı talepleri yerine getirmezse devreye gireriz”  dedi.

Habertürk'ün haberine göre; Bakan Özhaseki kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen vatandaşların Ankara'ya gitmesine gerek kalmadığını ifade ederek: “Binasının riskli olduğunu düşünenler İsanbul’da tespit yaptırıp Ankara’ya kadar geliyordu. Bizden aldıkları planlamayla, İstanbul’da binalarını dönüştürüyorlardı. Bu yetkimizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrediyoruz. Binasını yenilemek ya da dönüştürmek isteyenler kendi özelinde İBB’ye müracaat ederek sürüci takip edebilirler” dedi.

Bakan Özhaseki'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

- Şehir Anayasası

“Her şehrin imar yönetmeliği ayrı çıkacak. Bu şehirlerin anayasası olacak. Bu değişmez anayasa bundan sonra uygulanmaya devam edecek”

- Ekonomiye Katkı

“İnşaat sektörü 250’ye yakın sektörü etkiliyor. Her yıl 500 bin konutun dönüşümü ekonomiye yıllık 40 milyar dolarlık katkı sağlar”

Yorumlar (0)