Türkiye'de İlk Kalp Naklini 1968'de Gerçekleştiren, Opr. Dr. Kemal Bayazıt Hayatını Kaybetti!

Türkiye'de ilk kalp naklini 1968 yılında gerçekleştiren, Opr. Dr. Kemal Bayazıt'ın 89 yaşında vefat ettiği açıklandı. Bayazıt için düzenlenecek cenaze töreni Cuma günü gerçekleştirilecek..

GÜNDEM 26.06.2019, 21:00 26.06.2019, 21:10
Türkiye'de İlk Kalp Naklini 1968'de Gerçekleştiren, Opr. Dr. Kemal Bayazıt Hayatını Kaybetti!

Türkiye'de ilk kalp naklini gerçekleştiren ve Türkiye adına önemli işlere imza atan Opr. Dr. Kemal Bayazıt, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Opr. Dr. Kemal Bayazıt'ın öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu, yaptığı açıklamasında ise Türkiye'de kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasının öncüsü Opr. Dr. Kemal Bayazıt'ın uzun bir süredir tedavi gördüğünü ve hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Opr. Dr. Kemal Bayazıt'ın öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu açıklamasında ise; Türk tıbbında ve cerrahisinde bir ekol olan, on binlerce kalbe dokunmuş, yetiştirdiği cerrah ve kardiyologların yüz binlerce kalbe dokunmasını sağlayan hocaların hocası Kemal Bayazıt'ın, yıllar önce "İngiltere'de kal" dediklerinde, "Bana memleketimin ihtiyacı var." diyerek dönmesinin Türk milleti tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Prof. Dr. Küçükaksu, Türk tıp camiasına ve kalp hekimliğine başsağlığı diledi.

KEMAL BAYAZIT İÇİN TÖREN DÜZENLENECEK

Kemal Bayazıt için İstanbul Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde cuma günü sabah saat 10.00'da uğurlama, daha sonra kuruluşunda çalıştığı Siyami Ersek Kalp Hastanesinde saat 11.00'de tören düzenleneceğini belirten Küçükaksu, Bayazıt'ın cenazesinin öğle vakti Şakirin Camisi'de kalınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)