Türkiye'deki 5 Bin 200 Kadın Sığınmacıya KADEM'den Destek !

KADEM Başkanı Yılmaz kadın sığınmacılara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 20.09.2017, 14:01
Türkiye'deki 5 Bin 200 Kadın Sığınmacıya KADEM'den Destek !

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Sare Aydın Yılmaz İstanbul ve Ankara'da yaşayan 5 bin 200 kadın sığınmacı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sare Aydın Yılmaz kadın sığınmacıların sosyo - ekonomik durumlarını araştırdıklarını belirtti ve şu açıklamalarda bulundu;

"Buradan çıkacak sonuçlarla bu kadınlara yönelik uyum politikasına dönüşebilen atölyeler, çalışmalar, raporlar, stratejiler çıktısı olarak projeyi devam ettiriyoruz."

KADEM ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde 23 Şubat'ta imzalanan protokol doğrultusunda kurulan KADEM Sığınmacı Kadınlar Sosyo-Ekonomik Araştırmalar Merkezi, Türkiye sınırları içerisinde kamplarda ve kamp dışında yaşayan sığınmacı kadınlarla ilgili çözüm odaklı politika üretilmesine katkı sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

KADEM Başkanı Yılmaz sığınmacılara ilişkin yapılacak destek hakkında detaylarını açıkladı. Konu ile ilgili olarak Sare Aydın Yılmaz'ın açıklamaları şöyle oldu;

"SORUNLARINI TESPİT ETMEK GEREKİYORDU"

"Kadınlara dokunabilmek için önce onların sorunlarını tespit etmek gerekiyordu. İstanbul ve Ankara'da yaşayan 5 bin 200 sığınmacı kadının sosyo-ekonomik durumlarını araştırıyoruz. Buradan çıkacak sonuçlarla bu kadınlara yönelik uyum politikasına dönüşebilen atölyeler, çalışmalar, raporlar, stratejiler çıktısı olarak projeyi devam ettiriyoruz. Şu an İstanbul ve Ankara'da sahada olan arkadaşlar var. Bunun dışında bir taraftan sığınmacı kadınlarımızın uyum noktasında en önemli sorun olan, dil sorununu aşmak üzere merkezimizde Türkçe kursları açmaya başladık. 60 sığınmacı kadınımız her gün burada temel Türkçe eğitimleri alarak, gerek sosyal hayatlarında gerekse statüleri gereği karşılaşacakları bürokraside, dilin öneminin farkında olmalarıyla, dili en rahat nasıl konuşabileceklerinin gayreti içindeler."

"NEDEN TÜRKİYE? DİYE SORDUK"

"Sığınmacılar, Suriye'de ne yapıyorlarsa, Türkiye'de de aynısı yaptıklarını söyledi. Öncesi veya sonrası diye süreci yok. Çünkü bizler onlarla ortak coğrafyayı, kültürü ve tarihi paylaşıyoruz. Biz aynı zamanda ortak dinin mensuplarıyız, o da çok önemli. Yaptığımız saha araştırmasında, sığınmacı kadınlara 'Neden Türkiye, Avrupa değil?' diye de sorduk. Cevaplardan en güzeli, 'Burası bizim için yeni bir dil ve yeni bir vatan demek' sözü oldu. Bir insanın, bulunduğu yeri vatan olarak tarif etmesi çok önemli. Çünkü Türkiye olarak siz güven, sevgi, şefkat, sosyal içerme denilen bu duyguyu veriyorsunuz ki, onlar da burayı yeni vatan olarak görüyor. Diğer cevaplar arasında da, sığınmacılar genelde burada yeni vatanlarında yeni bir hayat kurduklarını dile getirdiler. Yeni dil olarak da Türkçe'yi benimsediklerini gördük. Ayrıca, kadınlara Türkiye'de yaşadıkları sorunları sorduğumuzda, en büyük sorunlarının vize, ikamet, çocukların eğitimi olduğunu dile getirdiler. Suriye'deki hayatlarını özlediklerini ancak orada yaptıkları ile buradakinin örtüştüğünü belirttiler. Kadınlar çoğunlukta kendilerine en büyük mirasın çocuklar olduğunu ve onlar için yaşadıklarını dile getirdiler."

"5 BİN 200 KADINA ULAŞACAĞIZ"

"Sığınmacı kadınların haritasını çıkaracağız. Bu kadınların eğitimi, meslekleri, yaş grupları, sayıları, burada ne tür sorunlarla karşılaştıkları ile ilgili online olarak bu veriler çıkacak. Raporumuza 2 ay önce odak uyum çalışmalarıyla başladık. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki kampları ziyaret ederek, sahanın nabzını tutmaya çalışıyoruz. Bunun devamında birebir görüşmeler şeklinde yapılacak mülakatlarla 5 bin 200 kadına ulaşacağız. Çalışmaların sonucunu yıl sonunda tek bir rapor haline getirerek devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına sunmayı hedefliyoruz."

"TÜRKİYE BİZE GÜVEN VERİYOR"

"Çocuklarımın geleceği için Suriye Halep'ten savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındım. Türkiye'de yaşamaktan memnunum. Suriye'deki yaşantımızla Türkiye'deki arasında fark olmadı. Çocuklarım da Türk okullarına gidiyor. Türkler çok iyi insanlar. Türkiye'de sıfırdan yeni bir hayata başladık. KADEM'in Türkçe kurslarına katıldım, Türkçe öğrendim. Türklerle aynı tarihi paylaşıyoruz. Türkiye bize güven veriyor. Türkiye'ye çok teşekkür ederim."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)