Türkiye Dünyada En Çok Mülteci Barındıran Ülke Konumunda

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan yeni bir açıklama geldi ve Türkiye'nin şu anda dünyada en çok mülteci barındıran ülke olduğunu sözlerine ekledi. Soylu ayrıca açıklamasına; "Oysa 2010 yılında biz ilk 5’te bile değildik. Biz bununla başarılı bir şekilde yüzleştik. İşte bu toplantı, bu yönetim anlayışının bir neticesidir. Yönetim anlayışımızın, bundan sonra yapacaklarımızın bir değerlendirilmesi ve istişaresi mahiyetindedir" dedi...

GÜNDEM 04.12.2018, 01:33
Türkiye Dünyada En Çok Mülteci Barındıran Ülke Konumunda

Bakan Soylu açıklamalarında ise;

"Türkiye'nin şu anda dünyada en çok mülteci barındıran ülke olduğunu vurgulayan Soylu, "Oysa 2010 yılında biz ilk 5’te bile değildik. Biz bununla başarılı bir şekilde yüzleştik. İşte bu toplantı, bu yönetim anlayışının bir neticesidir.

Yönetim anlayışımızın, bundan sonra yapacaklarımızın bir değerlendirilmesi ve istişaresi mahiyetindedir." dedi.

Bugüne kadar gerek konuşmalarda gerek analizlerde daha çok göç konusundaki sayısal veriler üzerine odaklanıldığını kaydeden Bakan Soylu, şöyle devam etti: 

"Artık daha ziyade bu insanların Türkiye’de geçirdikleri süre üzerinde değerlendirmeler ve analizler yapmak durumundayız.

Bu insanların il bazındaki hayatları, yerleşik toplumla ilişkileri, birbirleriyle olan ilişkileri, geri dönme eğilimleri, geri dönme imkânları, yerleşik düzende meslekleri, kazançları, eğitimleri...

Temel hareket tarzımız, eldeki fotoğrafı doğru okumak, doğru tarif etmek, insanları doğru yönlendirmek, tercihlerini ve kararlarını sağlıklı alabilmelerini sağlayacak verileri, bilgi ve imkânları sağlamak olmalıdır.

Afrin ve Zeytin Dalı operasyonları sonrasında ülkelerine dönenlerinin sayısının 285 bin 424 olduğunu kaydeden Bakan Soylu, "İnsanlar, uygun ortamı bulurlarsa vatanlarına geri dönme eğilimindeler. Ancak şu da bir gerçek ki bölgeye ilişkin büyük bir bilgi kirliliği de söz konusu." ifadelerini kullandı. 

Bakan Soylu bu nedenle, bu kişilerin geldikleri yerle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını sağlayarak, geri dönüş imkanları hakkında bilgilendirmenin bir hedef olarak belirlenebileceğini kaydetti.  

Göç müdürlerine "Görev yaptığınız yerlerdeki Suriyelileri, neredeyse tek tek, isim isim bilmelisiniz." diye seslenen Soylu, şunları kaydetti:

"Bu insanları sadece sınırdan içeri almak ve günlük ihtiyaçlarını karşılamak yetmiyor. Evet önemli bir işti, büyük bir başarı hikayesiydi ama şimdi ikinci aşamadayız. Dolayısıyla bu verileri toplayıp, bu süreci hem insanların isteği hem de ülkemizin menfaatleri doğrultusunda yönetebilme kabiliyetini ortaya koymalıyız." dedi.

Yorumlar (0)