Türkiye geneli su sıkıntısı çekilecek mi? DSİ resmen duyurdu

Türkiye geneli su sıkıntısı çekilecek mi? DSİ resmen duyurdu

Devlet Su İşleri tarafından su sıkıntısının çekilip çekilmeyeceğine ilişkin soru işaretlerini yanıtlayan bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada barajların doluluk oranlarının bugünkü durumlarına göre değerlendirmek sureti ile suyun yetersiz olduğu sonucuna ulaşmanın doğru olmayacağını belirtti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada barajlarda yeterli doluluk olduğunu, ihtiyaçları karşılama noktasında bir sıkıntı bulunmadığı ifade edildi. DSİ tarafından bu konu hakkında yazılı bir açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada barajların işletme programlarının her yıl "su yılı" başlangıcı olan ekim ayında iklim şartlarına ve barajların özelliklerine bağlı olarak hazırlandığı, gerekli görülmesi halinde akımların durumuna göre güncellendiği vurgulandı.

Bunun yanı sıra depolamalı tesislere gelen suyun yaklaşık yüzde 60'ının karların erimesinden kaynaklandığına ve akımların mart-haziran döneminde gerçekleştiği belirtlen açıklamada bundan dolayı barajların doluluk oranlarının bugünkü durumlarına göre değerlendirilerek suyun yetersiz olduğu sonucuna ulaşmanın doğru olmadığı ifade edildi.

BARAJ DOLULUKLARI YETERLİ SEVİYEDE

Ayrıca DSİ tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Çünkü akımlar, mart ayı itibarıyla ortalamanın üzerine çıkarak doluluk oranlarını artırmaktadır. Halihazırda baraj dolulukları yeterli seviyede olup ihtiyaçları karşılama noktasında bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Kurumumuz tarafından anlık izlemesi yapılan 374 adet depolamalı tesisimizde aktif doluluk oranı yüzde 34,6'dır. Söz konusu barajların içme suyu maksatlı olanları yüzde 32,5, sulama maksatlı olanları yüzde 31,4 ve enerji maksatlı olanları ise ortalama yüzde 36,4 aktif doluluğa sahiptir. İstanbul ilinin günlük içme ve kullanma suyu ihtiyacı ortalama 3 milyon metreküptür. Bu ihtiyacın önemli bir miktarı DSİ'ce daha önce inşa edilen Ömerli, Alibeyköy, Büyükçekmece ve diğer barajlar ile Yeşilçay ve Melen Sistemi'nden karşılanmaktadır. İstanbul iline su sağlayan barajlardan bir kısmı Anadolu yakasında, bir kısmı ise Avrupa yakasında bulunmaktadır. İstanbul barajları birbiriyle entegre olup tüm barajlardan İstanbul ilinin her tarafına arıtma tesislerinden su aktarılabilmektedir. Netice olarak, İstanbul iline su sağlayan barajların doluluk oranı ortalaması bugün itibarıyla yüzde 24 olup şu anda hiç su gelmese dahi İstanbul'un yaklaşık 2,5 aylık ihtiyacını karşılayacak su, rezervuarlarda mevcuttur."

Kış aylarındaki yağışlarla baraj giriş akımlarında yaşanacak artışın neticesinde İstanbul'da su problemi yaşanmasının beklenmediği belirtilen açıklamada, depolama tesisleri dışında Yeşilçay ve Melen regülatörlerinden de arıtma tesislerine su basıldığı vurgulanarak Ankara'da yağış olmasa bile 4,5 aylık su ihtiyacının karşılanabileceği ifade edildi.

ANKARA'DAKİ SON DURUM

Söz konusu açıklamada Ankara'daki barajlarda güncel doluluk oranının yüzde 12 seviyesinde bulunduğu ve bu oranın geçen yılla aynı olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

" Ankara'ya içme suyu temin eden barajlarımızın depolama kapasitesi son derece büyük olduğundan Ankara'nın su yeterlilik durumunu yalnızca doluluk oranları üzerinden değerlendirmek doğru olmayacaktır. Zira 1 milyar 500 milyon metreküp depolama hacmine sahip Ankara barajlarında şu an itibarıyla 164 milyon metreküp su bulunmaktadır. Ankara'da günlük 1,2 milyon metreküp su kullanılmakta olup hiç yağış olmaması durumunda bile barajlarda şehrin 4,5 aylık ihtiyacını karşılayacak su bulunmaktadır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler