Türkiye Hakkında BM'den Kritik Açıklama

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura açıklamalarında Türkiye, Rusya ve İran heyetleriyle İsviçre'nin Cenevre kentinde 10-11 Eylül'de gerçekleştirecek olan görüşmelere değindi ve Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerin İdlib'deki sorunu kan dökmeden çözebileceğini ifade etti.

GÜNDEM 04.09.2018, 18:17
Türkiye Hakkında BM'den Kritik Açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Mistura açıklamalarında İdlib ilinde Beşar Esad rejimi ve destekçilerinin olası operasyonuyla ilgili olarak İdlib'e yönelik ciddi endişelerinin devam ettiğini vurguladı.

STAFFAN DE MİSTURA'NIN AÇIKLAMALARI

Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerin İdlib'deki sorunu kan dökülmeden çözebileceğini ifade eden Mistura konuşmasının büyük bölümünü, 10-11 Eylül'de Türkiye, Rusya ve İran heyetleriyle ve 14 Eylül'de Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD heyetlerinden oluşan "küçük grupla" yapacağı ortak istişarelere ayırdı. Bunun yanı sıra Mistura açıklamalarının devamında "Benim görüşüme göre, oldukça önemli birkaç haftanın eşiğindeyiz." ifadelerini kullandı.

Mistura açıklamalarının devamında "Küçük grupla" 14 Eylül'de yapacağı istişare toplantılarında Türkiye, Rusya ve İran ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi vereceğini ifade ederek 10-11 gerek 14 Eylül toplantılarının Suriye'deki "tatmin edici siyasi sürece" giden yolda "kader anı" olacağını da ifade etti.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)